Milijarder i vlasnik platforme „X” Ilon Mask prethodnih meseci bio je jedna od najglasnijih javnih ličnosti koje su podržale Donalda Trampa kao kandidata za novog predsednika SAD. Međutim, njegova podrška bila je mnogo više od običnog opredeljenja između demokrata i republikanaca – nije se svodila samo na izjave ili govore na političkim skupovima, pa ni lutrije od million dolara za birače u kolebljivim državama. Mask je koristio društvenu mrežu „X” za širenje dezinformacija i narativa koji su Kamalu Haris i Bajdenovu administraciju postavljali u ulogu negativaca, a istovremeno išli na ruku republikanskom kandidatu. Istaživači i fektčekeri su njegov uticaj pretvorili u brojeve – Maskovi politički postovi imali su više od 17 milijardi pregleda, a oni obmanjujući, koji se odnose samo na američke izbore, imali su dve milijarde.
Političke objave Ilona Maska imale su više od 17 milijardi pregleda od jula 2024. godine, kada je vlasnik platforme „X” (nekadašnji Twitter) podržao Donalda Trampa kao kandidata za novog predsednika SAD. To je u svom izveštaju u ponedeljak, 4. novembra, objavio američki Centar za suzbijanje digitalne mržnje (Center for Countering Digital Hate – CCDH).
Među Maskovim postovima na društvenoj mreži „X” bilo je i obmanjujućih. U izveštaju se navodi da je 87 postova koji su promovisali lažne ili obmanjujuće tvrdnje o američkim izborima, u periodu od 1. januara do 23. oktobra, imalo dve milijarde pregleda.
Uticaj je, dakle, ogroman, a sudeći po nalazima Centra za suzbijanje digitalne mržnje, dezinformacije i narativi koje je Mask plasirao su i više nego ozbiljni. I bili su usmereni protiv kandidatkinje demokrata Kamale Haris, odnosno Bajdenove administracije.
Imigranti i izborna prevara
Poput Trampa, Mask je kao jedno od gorućih pitanja kampanje izdvojio pitanje imigranata u Americi, a potom ga iskoristio za manipulativne narative poput onog da demokrate „uvoze birače” kako bi osigurale većinu. Takve tvrdnje su, kako se navodi u izveštaju CCDH-a, imale skoro 1,3 milijarde pregleda.
„Masovni uvoz birača da bi pretvorili kolebljive države u trajno plave i Ameriku u jednopartijsku državu”, napisao je Mask na društvenoj mreži „X”, a CCDH je iskoristio kao primer obmanjujućih postova.
U izveštaju se napominje i da su na prethodne, slične tvrdnje, fektčekeri rekli svoje – Poynter je objavio da Mask nije u pravu, „kako zbog toga što su potrebne godine da imigranti postanu građani SAD sa pravom glasa, tako i zato što nema garancije za koga će glasati”.
Skoro identičnu izjavu Donalda Trampa u januaru 2024. godine, kao neistinitu je ocenio i Politifact, navodeći pritom i da građani koji nisu državljani SAD, ukoliko glasaju, rizikuju deportaciju ili zatvaranje.
I ne samo o izborima
Politifact je analizirao više od 450 Maskovih postova objavljenih od 30. septembra do 14. oktobra. Osim dezinformacija o imigrantima i izbornom procesu, zabeležio je i one dezinformacije u vezi s uraganima koji su u tom periodu pogodili SAD.
Kako su u analizu uključeni i postovi, i ripostovi (podeljeni postovi), ali i citirani postovi, Politifact je na Maskovom nalogu, između ostalog, pronašao podeljene tvrdnje da Federalna agencija za vanredne situacije (FEMA) svoja sredstva usmerava na LGBTQ+ populaciju.
Osim toga, piše Politifact, „najmanje devet puta od 30. septembra do 14. oktobra, Mask je ponovio lažni narativ da je FEMA potrošila sredstva za pomoć u katastrofama na migrante”.
Maskovi obmanjujući postovi koje je ovaj portal analizirao tokom dve nedelje imali su „skoro 679 miliona pregleda, više od 5,3 miliona lajkova i preko 1,6 miliona ponovnih objava”.
U istom periodu mediji su posebno skretali pažnju na dezinformacije u vezi s uraganima Helena i Milton. Kako je preneo Glas Amerike, direktorka Federalne agencije za vanredne situacije Deana Krisvel izjavila je početkom oktobra da problem sa dezinformacijama nikada nije bio toliko veliki kao za vreme uragana Helena.
Centar za suzbijanje digitalne mržnje u svom izveštaju je istakao i Maskove postove koji dovode u pitanje integritet izbornog procesa – 19 takvih objava, koje su ocenjene kao netačne ili obmanjujuće, imale su 532 miliona pregleda. U jednom postu Mask je tako napisao:
„Zato što ne zahtevaju ličnu kartu, u kombinaciji sa glasanjem putem pošte, potpuno je nemoguće dokazati prevaru (očigledno)”.
Fektčekeri medijske kuće Dojče vele u julu su ovakve tvrdnje označili kao neistinite, pozivajući se na navode eksperata da se listići pri glasanju putem pošte overavaju kada ih birač zatraži i kada se vraćaju u kutiju. Obmanjujuće informacije o proveri identiteta birača Dojče vele je opovrnguo činjenicom da „36 država zahteva od glasača da pokažu neku vrstu idenitifkacionog dokumenta na biralištima, dok preostalih 14 država koristi druge metode za proveru identiteta birača“.
O izbornoj prevari – samo do Trampove pobede
Vašington Post objavio je 6. novembra članak u kom piše o tome kako su tvrdnje o izbornoj prevari na društvenoj mreži „X” utihnule onog trenutka kada je bilo jasno da se Donald Tramp vraća u Belu kuću.
Na stranici iza koje je stajala Maskova grupa „America PAC”, a koja je bila dostupna milionima korisnika, bile su informacije o nestanku struje koje je dovelo zatvaranja nekih biračkih mesta, o pretnjama bombama koje su povezane s Rusijom, ali i optužbe da problemi tokom glasanja imaju veze s demokratama koje hoće da „pokradu izbore”.
Oko ponoći, kako je istakao Vašington Post, interesovanje za diskusiju na ovoj stranici je opalo: „S povratkom Trampa u Belu kuću, hitnost za istragom nepravilnosti je splasnula”.
Prikaz komentara korisnika na mreži X o neregularnostima tokom izbornog dana, Foto: Screenshot/The Washington Post
Umesto toga, dodaje se u članku, došlo je do međusobnog čestitanja između onih koji veruju da je pobeda Džoa Bajdena 2020. godine bila prožeta prevarama, pa su sada preuzeli zasluge za sprečavanje slične korupcije ove godine.
Uticaj Ilona Maska, po svemu sudeći, ne završava se s izborom Donalda Trampa za novog predsednika SAD. Politiko ovih dana piše da je Mask učestvovao i u telefonskom razgovoru Trampa i ukrajinskog predsednika Zelenskog, sugerišući da bi to mogao da bude signal da će Mask imati i značajan uticaj na spoljnu politiku u novoj američkoj administraciji.
Prethodno je isti portal, pozivajući se na saznanja Vol strit žurnala, pisao i da je Mask redovno bio u kontaktu sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom od kraja 2022. godine.
Iste godine Mask je kupio Tviter za 44 milijarde dolara, a pri zaključenju kupovine napisao: „Ptica je oslobođena”. Zbog te kupovine, Masku se pre nekoliko dana zahvalio i Džo Rogan, popularni voditelj podkasta i čovek za koga se vezuju brojne teorije zavera, naročito one koje se tiču vakcina protiv kovida.
Poruka „Ptica je oslobođena” nakon pobede Trampa dobila je svoju novu verziju.
„Vi ste sada mediji”, napisao je Mask, na istoj društvenoj mreži na kojoj je širio brojne dezinformacije i na kojoj ga prati više od 204 miliona korisnika.
IZVOR: Istinomer