UNS: IZVEŠTAJI DRI I REM-A POKAZUJU DA JE ZEKIĆ, SUPROTNO ZAKONU, SKORO TRI GODINE BILA ZAPOSLENA KAO PREDSEDNICA SAVETA REM-A – ONA TO DEMANTUJE

Dok doskorašnja predsednica Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Olivera Zekić tvrdi da je od 2016. godine do danas, u kontinuitetu, zaposlena na mestu predstavnika za odnose sa javnošću (PR-a) REM-a, Izveštaj Državne revizorske institucije, kao i izveštaj REM-a upućen naknadno DRI to opovrgavaju.

U ovim dokumentima navodi se da je ona u periodu od decembra 2020. godine do novembra 2023. godine bila zaposlena u REM-u na određeno vreme, radi obavljanja poslova predsednice Saveta.

Ovaj podatak jedna je od nepravilnosti koju je u Izveštaju o reviziji pravilnosti poslovanja REM-a u 2022. godini, pronašao DRI.

Ova institucija navela je da, s obzirom na Zakon o elektronskim medijima (tada važeći, iz 2014. godine, prim.nov.), koji reguliše „prava članova Saveta po osnovu rada za koji imaju pravo na naknadu, a ne pravo na zaradu koja proističe iz radnog odnosa, REM nije postupio u skladu sa članom 20 Zakona o elektronskim medijima, jer je sa predsednikom Saveta ugovorom o radu zasnovao radni odnos.“

Samu sebe zapo$slila

U izveštaju DRI, u koji je UNS imao uvid, piše i da je Olivera Zekić potpisala ugovor 23. decembra 2020. godine, kao zakonski zastupnik sa jedne i kao zaposleni sa druge strane.

„Predsednik Saveta i zamenik predsednika Saveta imenovani su Odlukom  sa 222 redovne sednice Saveta održane dana 21. decembra 2020. godine. Predsednik Saveta je sa Regulatornim telom za elektronske medije, kao zakonski zastupnik sa jedne strane i kao zaposleni potpisao ugovor o radu 05-2307/20 dana 23. decembra 2020. godine na određeno vreme radi obavljanja posla u skladu sa odredbama 20 i 21 Zakona o elektronskim medijima i članovima 5 i 10 Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji poslova i zadataka Republičke radiodifuzne agencije“, piše DRI.

Ovim dokumentom je, navodi se, ugovorena osnovna zarada zaposlene za obavljanje poslova koja se utvrđuje u novčanom iznosu u visini trostruke prosečne mesečne zarade u Republici Srbiji, u skladu sa Zakonom o elektronskim medijima.

„Postupajući na ovaj način REM je više obračunao i isplatio neto iznos za 392 hiljade dinara, a manje porez i doprinose za 103 hiljade dinara“, piše DRI.

Nepravilnost otklonjena „Sporazumom o prestanku radnog odnosa“

U izveštaju REM-a upućenom DRI tek 25. marta ove godine, navodi se da je ova nepravilnost otklonjena „tako što je Regulator zaključio sporazum o prestanku radnog odnosa sa predsednikom Saveta“, 23. novembra 2023. godine.

Olivera Zekić je, navodi se u Izveštaju REM-a upućenom DRI o otklanjanju nepravilnosti otkrivenih u reviziji, 22. novembra 2023. godine podnela Molbu za sporazumni raskid radnog odnosa, a REM je dan kasnije doneo Sporazum o prestanku radnog odnosa sa predsednikom Saveta.

Kao dokaz REM je, piše, dostavio „Molbu predsednika Saveta za sporazumni prestanak radnog odnosa od 22. novembra 2023. godine, Obaveštenje Regulatora uz sporazum o prestanku radnog odnosa broj od 23. novembra 2023. godine, Sporazum o prestanku radnog odnosa sa predsednikom Saveta od 23. novembra 2023. godine i Potvrdu o podnetoj prijavi, promeni i odjavi na obavezno socijalno osiguranje od 23. novembra 2023. godine“.

Zekić demantuje da je bila zaposlena kao predsednica Saveta: „To po Zakonu nije moguće“

Olivera Zekić, sa druge strane, u izjavi za UNS tvrdi da to što piše u izveštajima nije tačno, da je od 2016. godine do danas u kontinuitetu u REM-u zaposlena kao predstavnik za odnose sa javnošću (PR) i da „ne zna šta su to REM i DRI pisali“.

„Ne može predsednik Saveta REM-a da bude u radnom odnosu sa REM-om kao predsednik Saveta, ne može, to ne postoji kao zakonska mogućnost“, rekla je  Olivera Zekić UNS-u.

Nakon ponovnog ukazivanja na podatke iz izveštaja DRI, Zekić ponavlja da je „2016. godine zaposlena u REM-u i evo dan-danas sam na tom radnom mestu, mestu PR-a“.

„Apsolutno je netačno da sam ja zasnovala taj radni odnos (kao PR, prim.nov.) kad mi je istekao mandat. Moj radni odnos u REM-u traje osam i po godina. Ja ne znam šta je DRI tu pisao, znam samo da smo finansijski potpuno čisti i da nema nikakvih problema, što je najbitnije. Taj proces sa DRI-jem nisam vodila, to nije moj posao. Oni su bili kod nas dva puta po tri, četiri meseca i nisu našli ništa“, kaže ona.

Objašnjava da „član ili predsednik Saveta, što je u istoj ravni, mogu, ali ne moraju, da budu zaposleni u REM-u“.

„Ja sam, od kad sam izabrana u Savet REM-a, zaposlena u REM-u, ali kao PR. Član i predsednik Saveta REM-a ne primaju platu nego naknadu, a onaj ko je zaposlen u REM-u prima platu“, ističe Zekić.

Na konstataciju da je REM dostavio dokaz o sporazumnom raskidu radnog odnosa, te da je ona, po informacijama iz izveštaja REM-a, napisala i Molbu za sporazumni raskid radnog odnosa, Zekić je rekla da o tome ne zna ništa i uputila nas na direktorku REM-a Rajku Galin Ćertić „da to pravno objasni“.

Galin Ćertić, opet, do trenutka objavljivanja ovog teksta  nije odgovorila na poziv i poruku iz UNS-a.

REM „ne može da odgovori na Zahtev za pristup informacijama od javnog značaja dok se ne izaberu novi članovi Saveta“

UNS je pre tri dana, na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, zatražio od REM-a odgovore na pitanja – Kada je Olivera Zekić zaposlena u Regulatornom telu za elektronske medije (REM) i na kom radnom mestu, da li je njen radni odnos na tom radnom mestu trajao u kontinutetu, od datuma zaposlenja do danas, te da li je njen status člana i predsednika Saveta REM-a bio regulisan posebnim ugovorom?

Takođe, UNS je upitao i koliki je honorar člana Saveta REM-a, a koliki predsednika Saveta REM-a?

UNS je od REM-a zatražio i da mu dostavi Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji poslova i zadataka REM-a.

Odgovore na pitanja nismo dobili, jer, kako su UNS-u juče odgovorili iz REM-a, „Regulator nije u mogućnosti da postupi po zahtevu dok ne budu izabrani novi članovi Saveta Regulatora“.

„Savet Regulatora donosi sve akte iz delokruga rada Regulatora, uključujući i donošenje akata iz oblasti obezbeđivanja javnosti rada Regulatora“, objasnili su.

BIRODI: REM krši Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja

Biro za društvena istraživanja (BIRODI) ocenio je da Regulatorno telo za elektronske medije (REM) krši Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja zato što odbija da odgovara na zahteve za pristup toj vrsti informacija dok ne budu izabrani novi članovi Saveta REM-a.

BIRODI tvrdi da je REM odbio da pruži informacije koje su od njega zatražene i da na loš način tumači zakon, dodajući da Poverenik za slobodan pristup informacijama od javnog značaja treba da „edukuje REM“, prenela je Beta.

Podsetimo, Olivera Zekić izabrana je za predsednika Saveta REM-a 21. decembra 2020. godine.

Odlukom Skupštine Republike Srbije Olivera Zekić izabrana je 17. decembra 2020. godine za članicu Saveta REM-a i to je bio njen drugi mandat, koji je  započela izborom za predsednicu Saveta.

Prvi put, za članicu Saveta REM-a izabrana je sredinom 2015. godine.

Izveštaj: https://www.uns.org.rs/sr/desk/UNS-news/166911/izvestaji-dri-i-rem-a-pokazuju-da-je-zekic-suprotno-zakonu-skoro-tri-godine-bila-zaposlena-kao-predsednica-saveta-rem-a—ona-to-demantuje.html

Najnovije