TIKTOK OSPORAVA ZABRANU U AMERICI: „BIO BI TO UDARAC NA SLOBODU GOVORA“

TikTok je pred sudom u izneo argumente da bi zakon – kojim se ova društvena mreža zabranjuje u Americi, ukoliko je kompanija BajtDens u čijem je vlasništvu ne proda – pogazio slobodu govora američkih korisnika.

Zakon je usvojen u aprilu ove godine zbog zabrinutosti da kineske vlasti lako mogu eksploatisati podatke korisnika iz Amerike.

TikTok i BajdDens su u više navrata osporavali da imaju veze sa kineskim vlastima.

Obe kompanije su još u maju tužbom pokušale da spreče usvajanje zakona, nazivajući je neustavnom i zabranom slobode govore za 170 miliona američkih korisnika.

Zašto Amerika preti TikToku zabranom?

U aprilu 2024. godine, američki predsednik Džozef Bajden stavio je potpis na Zakon o zaštiti Amerikanaca od aplikacija pod kontrolom stranog neprijatelja, koji je dobio ubedljivu podršku u Kongresu.

Zakon zabranjuje da se aplikacije neprijateljskih zemalja kao što su Rusija, Kina, Iran i Severna Koreja održavaju u SAD.

Vlasti su iskoristile novi zakon da izdaju nalog roditeljskoj kompaniji TikToka, naredivši joj da proda aplikaciju nekineskoj kompaniji ili da se suoči sa zabranom.

Oni imaju rok do 19. januara 2025. godine da to učine.

Američke vlasti su posebno zabrinute zbog TikToka.

On je 20 odsto u vlasništvu osnivača BajtDensa – kineske kompanije.

Ostatak deonica u vlasništvu je investicionih firmi i osoblja kompanije.

Kongres i Bela kuća veruju da bi BajtDens mogao da prosledi kineskim obaveštajnim službama gomilu podataka prikupljenih preko TikToka o 170 miliona američkih građana koji koriste aplikaciju, pomažući im tako da špijuniraju njihovu zemlju.

TikTok sakuplja lične podatke korisnika na isti način kao što to rade druge aplikacije za društvene mreže kao što su Fejsbuk, Instagram, Snepčet i Jutjub.

Razlika je u tome što im američke vlasti veruju jer su to sve domaće kompanije.

Vlada zabrinutost i da bi algoritam TikToka za stranicu „Za tebe“ (koja predlaže korisnicima šta da gledaju) mogao da bude iskorišćen od kineskih vlasti kao alatka za „ispiranje mozga“.

Kako bi zabrana TikToka mogla da funkcioniše?

Ako američke vlasti žele da zabrane TikTok, očekuje se da će to uraditi tako što bi zabranile prodavnicama aplikacija – kao što su one koje vode Epl i Gugl – da nude TikTok za preuzimanje u SAD.

To bi takođe značilo da američki korisnici TikToka više ne bi mogli da dobijaju redovna ažuriranja aplikacije iz tih prodavnica.

Zabrana bi bila uvedena i u američkim internet hosting servisima koji podržavaju TikTok.

Bela kuća je rekla da želi da okonča kinesko vlasništvo nad TikTokom umesto da eliminiše samu aplikaciju.

Ko osporava zabranu i šta tvrde?

Tročlano sudijsko veće Apelacionog suda u Vašingtonu saslušalo je u ponedeljak 16. septembra argumente tri grupe koja su podnele tužbu protiv novog zakona.

Te grupe su: BajtDens i njegova američka podružnica, TikTok Inc; grupa ljudi koja stvara sadržaje na TikToku; i konzervativna politička organizacija zvana BASED koja pravi TikTok sadržaje za mlade.

„Ovaj zakon uvodi zabrane slobode govora na osnovu neodređenih rizika u budućnosti“, rekao je advokat TikToka i BajDensa Endrju Pinkus.

Ali pitanje kineskog uticaja je brzo bilo na stolu, a Pinkus je rekao da Kina „nije vlasnik“ kompanije.

„Vlasnik TikToka je BajDens Limited, holding kompanije sa Kajmanskih ostrva“, rekao je.

Ipak, sudija Sri Srinivasan je odgovorio da je kompanija „pod kontrolom Kine“.

Glavni rukovodilac TikToka Šou Zi Ču ranije je poručio američkim korisnicima: „Mi smo sigurni u sebe i nastavićemo da se borimo za vaša prava na sudovima. Činjenice i Ustav su na našoj strani… budite uvereni, mi ne idemo nikuda.“

BajtDens tvrdi da bi bilo nemoguće rasprodati TikTok zato što bi za to bila potrebna dozvola kineskih vlasti, a one su već rekle da će odbiti da je daju.

BajtDens takođe tvrdi da bi zabrana TikToka ugrozila američke poslove.

Više od sedam miliona američkih malih preduzeća i pojedinaca postavljaju sadržaj na TikTok, prema podacima koje je kompanija objavila u martu 2024. godine.

U njima stoji da su oni od toga zaradili 15 milijardi dolara u prihodima.

Advokat kreatora sadržaja na TikToku Džefri Fišer rekao je da bi zakon ograničio njihovo ustavno prava na rad sa urednicima i izdavačima po njihovom izboru – kao što je TikTok.

Ali predstavnik Ministarstva pravde Daniel Teni je odgovorio da kod ove društvene mreže nije razvijen u Americi.

„Nesumnjivo je da se ovu mrežu razvija, održava i stvara BajDens, a ne TikTok u Americi“, rekao je.

„Ne radi se ovde o proizvodu Amerikanaca u Americu, već o proizvodu kineskih inženjera u Kini“.

Donald Tramp je pokušao da zabrani aplikaciju 2020. godine, tokom njegovog predsedničkog mandata.

Međutim, on se nedavno prijavio na aplikaciju i sada se protivi zabrani.

On podržava argument BajtDensa da će to ostaviti rivalske društvene mreže kao što je Fejsbuk suviše moćnim na tržištu.

BajtDens kaže da se podaci o američkim korisnicima ne čuvaju u Kini i insistira na tome da oni ne mogu biti prosleđeni tamo.

On tvrdi da gradi data centre u Teksasu konkretno za čuvanje podataka o njihovim američkim korisnicima.

BajtDens i njegove kolege podnosioci tužbe, baš kao i američko Ministarstvo pravde, tražili su da Apelacioni sud donese presudu do 6. decembra.

Nakon toga, slučaj bi mogao da bude prosleđen američkom Vrhovnom sudu.

Šta bi američka zabrana TikToka mogla da znači za ostatak sveta?

TikTok je već zabranjen u Indiji, Nepalu, Avganistanu i Somaliji.

Međunarodna verzija TikToka zabranjena je čak i u samoj Kini.

Evropska komisija je savetovala osoblje da ne drži aplikaciju na radnim uređajima, baš kao i britanska vlada i parlament.

Kad bi SAD zabranile TikTok, veruje se da bi mnoge druge zemlje koje su saveznice Amerike mogle poći njenim stopama sa vlastitim direktnim zabranama aplikacije.

Vlasti u Kini uvele su zabrane američkim društvenim mrežama još pre nekoliko godina.

IZVOR: BBC

Najnovije