SAOPŠTENJE REM U SUPROTNOSTI SA DOGOVOROM U PNT

Predsedavajući Privremenog nadzornog tela za praćenje medija u izbornoj kampanji (PNT) Rade Veljanovski rekao je da je deo članova PNT koji su izabrani na predlog stranaka izdvojio mišljene u odnosu na stav članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) u vezi emisije “Decenija vlasti” na Televiziji N1.

Veljanovski je na konferenciji za novinare rekao da je Savet REM nedavno izdao saopštenje o toj emisiji, te ukazao da je to bilo u suprotosti sa dogovorom unutar PNT, čijih šest članova je iz sastava REM.

„Mi smo u PNT pominjali neke emisije i dogovorili se da o tome još razgovaramo, a prva emisija o kojoj smo razgvorali bila je „Meta porodica“ koja je emitovana na Televiziji Pink“, rekao je on.

Naveo je da su članovi PNT „odavno imali primedbe i da su smatrali da o tome treba da se razgovora“, te dodao da su članovi PNT bili spremni da razgovaraju i o „Deceniji vlasti“.

„Naš je dogovor bio da, pošto smo od REM obavešteni da je emisija „Meta porodica“ reemitovana i na nekoliko regionalnih televizija, da sakupljaju sve podatke i da ćemo, kada budu sve imali, onda razgovarati i na Savetu REM a onda i mi u PNT“, rekao je on.

Napomenuo je da taj dogovor nije poštovan.

„Iako smo se tako dogovorili, izašlo je potpuno separatno saopštenje Saveta REM, bez našeg zajedničkog stava o tome“, rekao je Veljanovski.

Zamenik predsedavajućeg PNM Milorad Vukašinović, koji je član Saveta REM je naveo da je saopštenje o emisiji „Decenija vlasti“ objavljeno 1. marta.

„Smatrali smo da je ta emisija…ipak jedan primer serijala koji ne doprinosi onome što je neka osnovna naša intencija, a to je da razvijamo jedan demokratski duh, toleranciju i političku kulturu u društvu“, rekao je on.

Naveo je da je nadležna služba Saveta REM sačinila izveštaj koji je „vrlo profesionalan i zasnovan na činjicama“.

Postavio je, kako je naveo retoričko pitanje – a šta u izveštaju činjenično nije tačno.

„Odgovora nema i odgovor je a što nije Meta porodica bila tema Saveta REM, …za mene to nije odgovor a svakako ćemo razmatrati i tu emisju i nemamo nikav problem sa tim“, rekao je on.

Kako piše „Istinomer“, Vukašinović u zvaničnoj biografiji ističe da je novinarstvom počeo da se bavi „početkom devedesetih godina 20. veka objavljujući prve tekstove u studentskom listu ‘Indeks’ u Novom Sadu“.

Ističe da je karijeru televizijskog novinara otpočeo u RTS-TV Novi Sad, u kojoj je radio od 1992. do 2000. godine.

Od oktobra 2000. bio je urednik i voditelj političkih emisija koje su emitovane na televizijama „Jesenjin”, „Melos” i „Most” u Novom Sadu, a od januara 2017. do danas je urednik emisije „Geopolitika“ na Novosadskoj televiziji.

„Pored više stotina televizijskih intervjua, objavio je pet knjiga: „Suočavanja-izabrani razgovori“ (2003), „Trenutak istine“ (2006), „U tamnom srcu epohe“ (2010), „Rat za duše ljudi“ (2011) i „Misliti prostorno“ (2021). Sarađivao je u Večernjim novostima, Pečatu, Novom standardu, Vidovdanu i drugim novinama i internet portalima. Njegovi prikazi objavljeni su u Letopisu Matice srpske, u kojoj je od 2011. zaposlen na poslovima redaktora u Srpskom biografskom rečniku“, piše u biografiji.

Dodaje da je od 2016. autor ciklusa tribina „Razgovori o geopolitici“, koje se jednom mesečno održavaju u Kulturnom centru Novog Sada.

U biografiji priloženoj Odboru za kulturu i informisanje Skupštine Srbije dodao je i da je kratko, samo mesec dana, od decembra 2004. do janaura 2005. bio šef Kancelarije za informisanje gradonačelnika Novog Sada i predsednik Upravnog odbora TV „Apolo“ (u januaru 2005. podneo je ostavku). A od maja 2006. do jula 2011. bio je saradnik za informisanje u JGSP “Novi Sad”.

„Od avgusta 2011. do danas zaposlen u Matici srpskoj, na poslovima višeg stručnog saradnika u okviru projekta ‘Srpski biografski rečnik’, jednog od kapitalnih projekata Matice srpske i naše nauke. Obavljao je i niz drugih odgovornih funkcija izvan novinarske profesije. Od septembra 2000. do decembra 2002. radio je u PJ Saveznog ministarstva i unutrašnje trgovine u Novom Sadu, na poslovima saveznog tržišnog inspektora. Od juna 2013. godine član je Komisije za predstavke i predloge Skupštine grada Novog Sada. Bio je 2015. učesnik Dvanaestog međunarodnog Sveslovenskog Sabora u Moskvi, od juna 2018. godine član je Upravnog odbora ‘Beogradskog foruma za svet ravnopravnih’. Podržao je više društvenih inicijativa za zaštitu porodice i privatnosti građana“, piše u biografiji.

Početkom 2013. postao je član Treće Srbije.

Dve i po godine kasnije, u julu 2015, bio je jedan od sedamnaest isključenih i aktivnih članova te stranke koji su uputili javno pismo predsedniku partije Miroslavu Paroviću, u kome su naveli da je njegova odluka o odstranjivanju pojedinih članova nevažeća.

Pre članstva u Trećoj Srbiji bio je potpisnik više peticija Pokreta „Dveri“. U oktobru 2012. podržao je njihovu inicijativu za ukidanje autonomije Vojvodine.

Godinu dana ranije podržao je i peticiju Dveri „protiv održavanja gej-parade u srpskoj prestonici“.

Posle izbora 2016. i promene pokrajinske vlasti, novo rukovodstvo RTV Vojvodine smenilo je više urednika i voditelja, a protiv takvog poteza pobunio se deo zaposlenih na RTV Vojvodine, koji je organizovao ulične proteste pod nazivom „Podrži RTV“. Ubrzo je organizovan kontramiting, čiji je učesnik bio i Vukašinović.

Vukašinović je krajem 2016. postao član Upravnog odbora Studentskog kulturnog centra Novog Sada (SKCNS).

Za člana Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) izabran je 20. maja 2021. godine.

IZVOR: N1

Najnovije