RADIONICA – MEDIJSKA INFORMACIJSKA PISMENOST

U školskoj godini (2018/2019), u gimnazije i pojedine srednje stručne škole, uveden je izborni predmet: “Jezik, mediji i kultura”, što zapravo predstavlja uvođenje medijske pismenosti u sistem obrazovanja Republike Srbije.

Asocijacija medija i Deutsche Welle Akademija prepoznali su važnost teme medijsko informacijske pismenosti i u novembru 2019. godine organizovali obuku za 12 nastavnika beogradskih osnovnih i srednjih škola.

Ova oblast posebno je značajna i zbog činjenice da se pominje u kontekstu evropskih integracija, kao važan faktor na polju demokratizacije i razvoja građanskog društva. Ona je korisna i za obrazovni sistem svake demokratske zemlje, a posebno u državama u kojima su i klasična i funkcionalna pismenost građana daleko od zadovoljavajućeg nivoa… Nažalost, naša Srbija je u toj grupi!

Medijska pismenost podrazumeva sposobnost građana da pristupaju, tumače i kritički vrednuje medijske sadržaje, kao i da stvore i prenesu medijske poruke. UNESCO je, još sedamdesetih godina prošlog veka, podstakao pitanje medijskog obrazovanja, zatraživši da naučnici, na međunarodnom nivou, istraže njegovo uključivanja u obrazovne sisteme svih zemalja.

Šrema istraživanju o medijskoj pismenosti u Srbiji, koje je Biro za društvena istraživanja (BIRODI) sproveo krajem 2013. godine, na reprezentativnom uzorku više od 3.200 srednjoškolaca, profesora građanskog vaspitanja, studenata novinarstva i novinara, među ispitanicima postoji lažni utisak o stepenu medijske pismenosti. Jedan od rezultata istraživanja je neophodnost edukacija o opštoj medijskoj pismenosti svih aktera, a posebno edukacija o novim medijima i društvenim mrežama…

Zato je cilj našeg projekta potpuno jasan: pomoć nastavnicima da kroz besplatnu stručnu obuku usvoje nova znanja i prenesu ih generacijama učenika, kojima će medijska pismenost biti neophodna u daljem školovanju i radu.

Jovana Gligorijević, urednica u nedeljniku Vreme, prenela je znanje profesorima i razjasnila mnog profesionalne dileme: šta je medijska biografija , kako mediji utiču na naš život u svim uzrastima, kako zadržati objektivnost i neutralnost, koji su izvor informisanja, kako uraditi proveru kredibiliteta…

Lidija Tomić, multiplikator trener Deutsche Welle Akademije, diskutovala je na teme: društvene mreže doborobiti i rizici, dubinska analiza YouTube, moć Instagrama i TIK TOK

Uroš Nedeljković, advokat i ekspert za autorska prava, predočio je i zakonske okvire, pre svega šta smemo, a šta je zabranjeno, tajno snimanje, snimanje na javnom mestu i zakonitosti autorska prava…

Najnovije