Pandemija Korona virusa izazvala je strahovit ekonomski potres u svetu, o čemu najbolje svedoči činjenica da su hiljade kompanija podnele zahtev za bankrotstvo, a najnovije žrtve su najveća franšiza PIZZA HUT u SAD i naftna kompanija Chesapeake Energy
Od početka godine do 24. juna u SAD je 3.427 kompanija podnelo zahteve za bankrotstvo, prenosi Fajnenšel tajms. U prvoj polovini 2008. godine, kada je počela svetska ekonomska kriza broj bankrotstava dostigao je 3.491.
Najpopularnija mogućnost za bankrotstvo je član 11 Zakona o bankrotstvu, koji omogućava kompanija da se restrukturiraju usled nesolventnosti. Jedan od prvih velikih igrača koji je bankrotirao bila je korporacija Hertz, čiji je posao iznajmljivanja automobila podneo strašan udarac zbog karantinskih mera protiv širenja korona virusa.
Tokom narednog perioda Hertz-ov primer sledile su kompanije JCPenney, Frontier Communications, Latam Airlines, Intelsat i mnoge druge. Cirque du Soleil , koja vodi jednu od najpoznatijih cirkuskih trupa na svetu, takođe je podnela zahtev.
Pandemija je pogodila skoro sve grane privrede, posebno ugostiteljstvo i proizvodnju energenata. Prve na tapetu bile su firme koje su imale proizvodnju i prodaju u Kini. Kako se virus širio iz Kine, sve više zemalja širom sveta uvodilo je stroge mere ograničavanja kretanja, što je dodatno ugušilo potrošnju i proizvodnju.
Poslednji u nizu za podnošenje zahteva za bankrot je najveća franšiza Pizza Hut restorana u SAD NPC International sa više od 1.200 objekata.
Neke od najvećih kompanija na dosadašnjoj listi bankrotstava su iz naftnog sektora – Chesapeake Energy, a pre nje McDermott International i druge.
Uprkos lošoj situaciji, za sada se ne predviđa da će konačan ishod biti kao tokom krize 2008 i posledične recesije, kada je 2008. godine 8.614 firmi podnelo zahtev za bankrot, dok je naredne godine taj broj porastao na 12.644, navodi Tajms.
IZVOR: Tanjug