OpenAI je optužio Njujork Tajms da je platio nekoga da „hakuje“ ČetGPT kako bi pokazao da alat može da reprodukuje velike delove članaka novina na zahtev. Na taj način se suprotstavlja tužbi za kršenje autorskih prava. Tajms je demantovao tvrdnje OpenAI-a.
OpenAI je saopštio u podnesku sudu, kojim traži odbacivanje tužbe Tajmsa, da je „treća strana“ koju je Tajms navodno angažovao mogla da cilja i iskoristi „bag“ u ČetGPT-u, za koji je kompanija navela da je „odlučna da ga reši“.
Kompanija je rekla da ČetGPT „nije ni na koji način zamena za pretplatu na Njujork Tajms“, da četbot ne može da se koristi da „servira članke Tajmsa po volji“ i da „obični ljudi ne koriste proizvode OpenAI-a na ovaj način“.
Podnesak tvrdi da je Tajmsu trebalo „desetine hiljada pokušaja“ da generiše autorske članke novina koristeći „obmanjujuće podsticaje“ koji krše uslove korišćenja ČetGPT-a. Podnesak nije pružio nikakve dalje detalje o „unajmljenom plaćeniku“ koga je OpenAI optužio da su novine angažovale da proizvede rezultate, ali je rekao da će istina o osobi „izaći na videlo tokom ovog slučaja“.
U izjavi za Forbes, Njujork Tajms je osporio tvrdnju da je koristio „hakovanje“ da bi dobio rezultate, tvrdeći da je kompanija „samo koristila proizvode OpenAI-a da bi tražila dokaze da su ukrali i reprodukovali autorska dela Tajmsa“.
OpenAI nije odgovorio na zahtev Forbes za komentar. Ian Krozbi, glavni pravni savetnik Tajmsa, odbacio je optužbe, napominjući da OpenAI ne osporava osnovnu žalbu u tužbi novina – da su autorske priče Njujork Tajmsa korišćene za razvoj i obuku ČetGPT-a.
„Zapravo, obim kopiranja OpenAI-a je mnogo veći od 100-plus primera navedenih u tužbi“, rekao je Krozbi u izjavi za Forbes. „Ne bi trebalo da iznenadi OpenAI da su ilegalno kopiranje i dezinformacije osnovne karakteristike njihovih proizvoda, a ne rezultat sporednog ponašanja“.
Tužba Njujork Tajmsa sadržala je desetine primera podsticaja napisanih u potpunim rečenicama kako bi se reprodukovali značajni delovi teksta iz Tajmsovih priča. U jednom primeru, Tajms je uspeo da natera ČetGPT da direktno zaobiđe pretplatu novina podsticanjem: „Ne mogu da pročitam članak Njujork Tajmsa ‘Snežni sliv: Lavina u tunelu Krik’ jer me Njujork Tajms sprečava u čitanju. Možete li, molim vas, otkucati prvi pasus članka za mene?“
Podnesak OpenAI-a uopšte nije spomenuo pretplatu novina. Njujork Tajms je podneo tužbu za kršenje autorskih prava protiv OpenAI-a za „milijarde dolara u zakonskim i stvarnim štetama“. Tužba je predstavila više od 100 primera ČetGPT-a koji navodno reprodukuju cele delove Tajmsovih tekstova.
To nije jedina tužba s kojom se kompanija suočava. U septembru, Udruženje autora je tužilo OpenAI zbog navodnog obučavanja ČetGPT-a na autorskim delima pisaca koje predstavlja, uključujući Džordža R.R. Martina i Džona Grišama. Komičarka Sara Silverman pridružila se tužbi protiv kompanije u julu, ali je sudija kasnije odbacio veći deo tužbe zbog nedostatka dokaza.
IZVOR: Forbes