OBUSTAVA SARADNJE SA ZAKONODAVNOM I IZVRŠNOM VLAŠĆU U SRBIJI

Saradnja vlasti i civilnog društva, motivisana javnim interesom, uobičajena je u demokratskim zemljama. Već godinama, međutim, vlast u Srbiji skoro svakodnevno odstupa od bazičnih demokratskih standarda i principa vladavine prava zbog čega obustavljamo svaki vid saradnje s organima zakonodavne i izvšrne vlasti. Povlačimo se iz članstva, formalnog ili neformalnog, u radnim grupama Vlade i ministarstava, kao i u drugim stalnim ili ad hoc telima u čiji rad smo bili uključeni.

Izlozba vizualizacija medijske scene, autor Veselj Saliji

Uprkos iskrenoj volji da sprecifičnim znanjima pomognemo uspostavljanju funkcionalnijeg institucionalnog sistema, svesni smo da formalnim uključivanjem civilnog društva vlast samo nastavlja da fingira demokratske procese. U praksi, zaštita ljudskih prava i sloboda u konstantnom je padu već dugo vremena, što postaje sasvim očigledno danas kada vlast na sve načine pokušava da uguši studentske proteste i izbegne ispunjavanje zahteva koji ne bi smeli da budu sporni ni za koga kome je u interesu Srbija kao pravna država.

Nije moguće preceniti značaj borbe koju predvode studenti, upravo zato što je usmerena na odgovornost institucija i nosilaca javnih funkcija kao na temelj funkcionisanja društva. Zahvaljujući studentima, sve veći broj građana uviđa da prosperiteta za Srbiju nema sve dok institucije ne počnu da rade u skladu sa svojim nadležnostima i dok se ne smanji koncentracija moći u rukama onih koji nisu nadležni. Bezrezervno podržavamo sve zahteve studenata.

Ovih dana svedočili smo uznemiravanju, hapšenjima i proterivanju stranih državljana i targetiranju građana s dvojnim državljanstvom, deljenju ličnih podataka i ugrožavanju bezbednosti studenata.

Organizacije civilnog društva predugo su izložene pritiscima, pretnjama i kampanjama mržnje. Uverili smo se kako se bezbednosne strukture zloupotrebljavaju zarad nelegalnog špijuniranja i zastrašivanja aktivista, novinara i drugih kritičara vlasti.

Neprijateljstvo prema civilnom sektoru dobilo je i institucionalni oblik kroz Predlog zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja, kreiran po uzoru na Rusiju i Belorusiju.

Nećemo odustati od vraćanja institucija Republike Srbije njihovim nadležnostima i građanima. Nastavićemo da pratimo procese donošenja odluka i da redovno informišemo javnost o njihovim efektima, kao i da koristimo sve pravne, administrativne i druge mehanizme u cilju zaštite ljudskih prava i drugih interesa građana.

Potpisnici:

A11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava
Alternativni centar za devojke
ASTRA-Akcija protiv trgovine ljudima
Asocijacija medija
Asocijacija onlajn medija
Autonomni ženski centar
Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Beogradski centar za ljudska prava
Centar savremene politike
Crta
Evropski pokret u Srbiji
FemPlatz
Građanske inicijative
Helsinški odbor za ljudska prava
Inicijativa mladih za ljudska prava
Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom MDRI-S
Kolektiv Ministarstvo prostora
Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM
Međunarodna mreža pomoći IAN
Nacionalna koalicija za decentralizaciju
Nezavisno društvo novinara Vojvodine
Nezavisno udruženje novinara Srbije
Partneri za demokratske promene Srbija
PIN – Mreža psihosocijalnih inovacija
Polekol – Organizacija za političku ekologiju
Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu – RERI
SHARE Fondacija
Slavko Ćuruvija fondacija

Najnovije