NATIONAL GEOGRAPHIC SRBIJA OBELEŽAVA JUBILEJ

Nacionalna geografija je najtiražniji svetski naučno-popularni časopis i jedan od najviše nagrađivanih globalnih medija.

Izdanje na srpskom jeziku obeležava 15 godina postojanja, i za to vreme steklo je verne čitaoce, ljubitelje kvalitetnih tekstova i izvanrednih fotografija – koje su na neki način enciklopedija života na zemlji

Časopis Nacionalna geografija, najtiražniji naučno-popularni časopis, postoji već 133 godine. Izdaje se u 40 zemalja i sadržaj je isti za sve. Na srpskom jeziku Nacionalna geografija izlazi već 15 godina i do sada je izdato tačno 181 broj časopisa.

Kako navodi gost Jutarnjeg programa, glavni i ogdovorni urednik Nacionalne geografije Srbija, Igor Rila, tema novembarskog izdanja je arheologija.

Međutim, ja bih izdvojio reportažu, album, foto esej naše urednice sajta, Milene Petrović i naše male redakcije uz direktorku Mariju Ivoš, fotografe Stefana Stojanovića i Uroša Arsića. Uradili smo jedan osvrt na nevestinjska oglavlja koja se tiču srpskog kulturnog prostora. Dakle, fantastična raznolikost i nešto što nije poznato široj javnosti, od Banata pa do Kosova i Metohije smo uradili prikaz i to je nešto sa čime bi svi trebalo da se upoznaju“, naglašava Rila.

Najveći deo sadržaja u svim izdanjima je isti i poklapa se sa sadržajem matičnog izdanja časopisa Nacionalna geografija. Ukoliko redakcija ima mogućnost da zadovolji standarde žurnalizma i fotografske standarde, onda se radi i lokalna priča u koordinaciji sa matičnom redakcijom u Vašingtonu.

Ono što je posebnost fotografija koje se objavljuju u ovom časopisu jeste da ni jedna od njih nije, i ne sme biti kompjuterski obrađena. Za fotografe amatere postoji posebna rubrika, a za reportaže je znatno strožiji kriterijum, jer sve što se objavi mora biti po svetskim standardima.

Pored toga, dodaje sagovornik Bojane Marković, značajna karakteristika časopisa je i dokumentarna vrednost svakog objavljenog članka, pošto je Nacionalana geografija poznata i po tome da se sve opsesivno proverava i vrednost objavljene reportaže nije umanjena protokom vremena.

Ja sam kao gostujući predavač na Fakultetu političkih nauka nosio izdanja iz 1937. i 1938. godine što je zaista bio adekvatan artefakt za predmetu Dokumentarne forme u štampi“, naglašava Rila.

Osim časopisa, Nacionalna geografija ima i svoj portal, ali sadržaj nije isti, već se prate, dopunjuju i podržavaju. Takođe, treba napomenuti da je sadržaj na televizijskom kanalu i u časopisu retko kada isti, osim kada Društvo nacionalne geografije stoji iza produkcije i za časopis i za televiziju.

U ovim tehnološkim mogućnostima imamo više alata na raspolaganju pa možemo svoju misiju kao Društvo nacionalna geografija da proširimo mnogo dalje i podstaknemo brigu o Planeti“, zaključuje Igor Rila, glavni i odgovorni urednik Nacionalne geografije Srbija.

IZVOR: RTS, UNS

Najnovije