Prema tvrdnji Google-ovih advokata upravo je ime njihovog pretraživača najčešći pojam koji se upisuje u konkurentski Microsoft-ov Bing.
Google je prošle nedelje uložio žalbu na tri godine staru kaznu koju im je odredila Evropska komisija. Podsetimo, tada su zvaična tela EU kaznila Google novčanom kaznom od 4,34 milijarde evra (5 milijardi dolara) zbog iskorišćavanja monopolske pozicije u mobilnom operativom sistemu Android.
Prema podacima Evropske komisije Google je svoj besplatni OS koristio kako bi, na tržišno nepošten način, povećavao svoju dominaciju u oblasti pretraživanja interneta. Kompanija je od proizvođača mobilnih telefona tražila da na uređaje predinstaliraju njihov pretraživač i mobilni internet pregledač, što je direktno dovodilo do preusmeravanja korisnika na Google-ove usluge, podrivajući tako fer tržišno takmičenje – navela je Evropska komisija prilikom izricanja ove kazne u julu 2018. godine.
Ova kazna i danas je najviša koju je nekoj kompaniji izrekla Evropska komisija, a Google je prošle nedelje i zvanično uložio žalbu na nju. U svojoj žalbi tvrde da je Android otvoren i besplatan sistem te da proizvođači mobilnih telefona mogu da odaberu koje će aplikacije instalirati na njih pre prodaje. Uključivanje Google-ovog pretraživača i Chrome-a u Android bio je tek jedan od načina finansiranja razvoja Androida.
Google dalje kaže kako, uprkos predinstaliranim aplikacijama, korisnici imaju potpunu slobodu u preuzimanju konkurentskih rešenja. Međutim, većina korisnika na Google odlazi zato što želi, a ne jer su na to primorani. Ovu argumentaciju su Google-ovi advokati potkrepili i jednom zanimljivom tvrdnjom.
Prema njima, i dokazima koje su priložili uz žalbu, najčešće pretraživani pojam na konkurentskom Microsoft-ovom pretraživaču Bing je – Google, i to daleko ispred svih ostalih pojmova. Google-ov tržišni udeo je u pretraživanju weba u skladu s anketama među potrošačima.
U njima se, tvrde iz Google-a, vidi da oko 95% korisnika preferira da pretražuje Internet pomoću Google-a, u odnosu na konkurentske pretraživače. Sve bi to trebalo pokazati Evropskoj komisiji da je Google-ova dominantna pozicija na tržištu isključivo takva zbog kvaliteta i izbora samih korisnika, a ne posledica nametanja kroz predinstaliranje aplikacija na telefonima s Androidom. Odluka Suda Evropske unije o ovoj žalbi ne očekuje se pre sledeće godine.
IZVOR: bug.hr