MEDIJSKO INFORMACIJSKA PISMENOST – PRIRUČNIK

Ovaj priručnik namenjen je prosvetnim radnicima, nastavnicima i svim drugim predavačima koji se bave razvojem medijske i informacijske pismenosti. Pismenost je sposobnost čitanja i pisanja, a medijska i informacijska pismenost podrazumeva umeće korišćenja različitih tipova medija na bezbedan, mudar i odgovoran način. To je set veština uz pomoć kojih ljudi mogu da pristupe medijima, analiziraju medijski sadržaj, kreiraju sopstvene medijske poruke, promišljaju medije kroz refleksiju i na kraju – pokrenu akciju, kao odgovorni i informisani građani i građanke, članovi i članice zajednice.

Medijski i informacijski pismene osobe bolje razumeju složene medijske poruke, koje primaju preko štampe, knjiga, radio sadržaja, interneta, televizije, društvenih mreža i svih dostupnih formi medija. Takve osobe bolje prepoznaju dezinformacije, umeju da provere istinitost informacija i mogu sami da proizvedu medijsku poruku kada za tim postoji potreba.

Korisnici priručnika mogu da pronađu i metode kako da prenesu učenicima veštine medijske i informacijske pismenosti, kako da ih podstaknu da savladaju veštine kritičkog mišljenja i postanu građanke i građani koji aktivno učestvuju u društvenim procesima, sprečavajući da postanu žrtve raznih oblika propaganda i manipulacija.

Ovaj priručnik nije zamišljen “kao uklesan u kamenu”, zato i ne nudi konačne, unapred definisane poruke koje učenici treba da zapamte za sva vremena. On ostavlja slobodu nastavniku da sam, i u saradnji sa učenicima, bira sadržaje koje će koristiti, ali nudi metode, praktične vežbe i načine da se ti sadržaji obrade na interaktivan način. Priručnik obrađuje medije i medijske poruke, baš tako da oni koji ga koriste sami dođu do razumevanja svakog elementa medija i informacija, delova od kojih su sačinjeni i načina na koji funkcionišu i deluju na javnost.

Cilj ovog priručnika je da nastavnicima i učenicima pokaže kako da zajedničkim radom dođu do najboljih ishodišta medijske i informacijske pismenosti.

Svoj osvrt na ovu važno temu dali su I Zoran Sekulić, direktor i urednik Novinske agencije FoNet, Gordana Predić iz Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije,
Dejana Milijić Subić iz Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, Dragana Stojanović, profesorka Prve beogradska gimnazija i Ana Mirković, psihološkinja.

Najnovije