MEDIJI U SRBIJI ZNATNO OSLABLJENI OD 2012.

U poslednjih osam godina pokazuje se značajan pad integriteta medija u Srbiji u poređenju sa prosečnim integritetom medija u Evropi.

Sličan pad zabeležen je u Mađarskoj i Poljskoj, dve zemlje za koje su naši indeksi, zajedno sa Srbijom, registrovali trend demokratskog nazadovanja, kaže za Danas Nana Kalandadze iz Međunarodnog instituta za demokratiju i izbornu pomoć (IDEA), čije je sedište u Stokholmu.

Kalandadze objašnjava da je medijski integritet posebno važan kada je reč o Indeksima globalnog stanja demokratije koje meri organizacija za koju radi.

– Definišemo ga kao nivo do kojeg medijski pejzaž nudi različitost i kritičko izveštavanje o političkim temama – navodi naša sagovornica, dodajući da je pogoršanje medijske slike element koji često ide uz druge karakteristike opadajućeg kvaliteta demokratije. Druge karakteristike obuhvataju slabljenje sistema demokratske kontrole i ravnoteže, posebno kada je reč o izvršnoj vlasti, umanjene uloge parlamentarnog i sudskog nadzora, napade na integritet civilnog društva… Ovi, a posebno izazovi u vezi sa medijskim ambijentom pomenuti su kao predmet zabrinutosti u izveštaju Evropske komisije o Srbiji iz oktobra 2020, ističe Kalandadze. IDEA je ove nedelje objavila izveštaj o tome kako su demokratije širom sveta bile pogođene pandemijom kovida-19.

IZVOR: DANAS

Najnovije