LOKALNI MEDIJI U DRŽAVI BLAGOSTANJA

Živimo u državi opšteg blagostanja i prosperiteta. Prvi smo u Evropi i svetu pobedili koronu. Dobro, možda baš ne potpuno. Pred izbore smo je onako tukli i oborili na kolena i skoro pobedili, ali eto ona se vratila ili nije ni odlazila,  pa sad predsednik kaže za dvadesetak dana ćemo je dotući.

Prvi smo po rastu BDP-a, državna kasa nam je puna ko brod, privredni rast najbolji u Evropi, procenat  nezaposlenih jednocifren, plate nadprosečne, navala imigranata veća nego na Nemačku što znači da ljudi znaju gde se najbolje živi, pa nagrnuli i oni da osete malo te blagodeti. Prvi ćemo dobiti i vakcinu protiv Covida-19, pa gde se to može bolje, zdravije i lepše živeti nego u Srbiji.

A i ako ima nešto da nije kako treba, bilo šta, biće bolje za godinu-dve, najdalje tri.

Sve to gledam, slušam, čitam i nešto se pitam – u čemu je problem sa lokalnim medijima u Srbiji. Šta je to što kvari idiličnu sliku našeg opšteg prosperiteta.

I da li ovo godina-dve, najdalje tri, važi i za lokalne medije u Srbiji.

A ima ih, nije da ih nema dovoljno. I tradicionalnih i digitalnih, na raznim platformama, sa priučenim i školovanim kadrom, manje-više sposobnim da obradi i prezentira lokalne informacije.

Sudeći po broju lokalnih medija pluralizam u informisanju nije ugrožen u Srbiji.

Sa aspekta finansijske stabilnosti medija, ekonomskih i političkih pritisaka koje trpe, nepostojanja kolektivnog granskog ugovora, socijalne i radne ugroženosti zaposlenih, nepostojanja lokalnih medijskih tržišta i uopšte stabilnih izvora prihoda, stvari već znatno lošije stoje, ali sve ovo je valjda ono što spada u onih godinu-dve, najdalje tri.

– Problemi sa kojima se suočavaju lokalni mediji sve su brojniji i složeniji, pre svega usled raznih vidova pritisaka na medije, od kojih je najučestaliji (i najefikasniji) finansijski. Pojam „javni interes“ se zloupotrebljava, a napori medijskih udruženja se sistematski i planski obesmišljavaju – kaže Andrijana Maksimović (Reč naroda – Požarevac).

Ekonomska kriza  u kojoj posluju lokalni mediji  traje godinama. Finansijski ugroženi mediji su sve izloženiji pritiscima i ucenama centara ekonomske i političke moći. Samim tim, njihov nepovoljan ekonomski položaj onemogućuje u mnogome uredničku nezavisnost – kaže Dragan Đorđević (Sremske novine – Sremska Mitrovica).

Da je dobro – nije. Da to što nije dobro traje već više od dve decenije – tačno je. Pa kakva je onda budućnost lokalnih medija u Srbiji?

Lokalni mediji su najvažniji u informisanju građana u lokalnim zajednicama i bez obzira na trenutnu tešku finansijsku situaciju oni moraju i siguran sam, oni će opstati – smatra Vladimir Malešić (TV Forum – Prijepolje).

Finansijska slabost i ranjivost slabe odbranu redakcija od spoljnih uticaja na uređivačku politiku i nezavisnost medija i stvaraju pogodan ambijent za autocenzuru. Istine radi i vlast u Srbiji uvek je volela podobne i poslušne medije. Negovala ih i finansirala budžetskim parama.

– Lokalni mediji se danas nalaze u veoma teškoj poziciji ako govorimo o medijima koji su profesionalni i neutralni, dok navijački nastrojeni mediji imaju znatno manje finansijskih problema – kaže Miodrag Mandić (Naše novine – Temerin).

Ivo Andrić je pisao „sve su Drine ovog sveta krive i nikada se neće moći svekolike ni potpuno ispraviti, ali nikad ne smemo da prestanemo da ih ispravljamo”.

To je valjda moto kojeg se drže oni uporni kojekude po Srbiji koji se i dalje bave poslom javnog informisanja u lokalnim medijima. I opstaju, slobodni i profesionalni, uprkos svemu.

Sa uverenjem da treba učestvovati i dati svoj doprinos kreiranju bolje medijske scene u Srbiji, kvalitetnijeg i slobodnijeg javnog informisanja, boljeg ambijenta za lokalne medije,  Asocijacija nezavisnih lokalnih medija „Lokal pres“ prihvatila je da sa ostalim partnerima iz Medijske koalicije učestvuje u pisanju nove Medijske strategije.

I eto, strategija je pisana, pa menjana, pa otišla za Brisel, pa vraćena, pa se premijerka izvinjavala, pa se opet pisalo i na kraju 30. januara ove godine Vlada Srbije je usvojila Strategiju sistema javnog informisanja u RS za period 2020. – 2025. godine.

Da li je lokalnim medijima u Srbiji danas bolje nego što je bilo pre usvajanja Medijske strategije. Pa, nije. Da bi strategija zaživela treba napisati i usvojiti Akcioni plan, pa izmeniti, dopuniti ili napisati nove medijske zakone.

Medijska strategija mogla bi zaživeti za godnu -dve, najdalje tri.

Tada će već biti vreme za pisanje nove Medijske strategije za narednu petoletku.

Stojan Marković, član Upravnog odbora Lokal presa

Najnovije