Snimci prisluškivanih razgovora koji su u „specijalnoj emisiji” na Informeru i drugim režimskim televizijama predstavljani kao dokazi da su šestorica uhapšenih planirali nasilje na vidovdanskom protestu nisu među dokazima u ovom krivičnom postupku, vidi se u dokumentaciji u koju je KRIK imao uvid. Advokat uhapšenih Ivan Ninić kaže da se tabloidna mašinerija umešala kako bi pomogla vrhu države da se obračuna sa političkim neistomišljenicima. „Neko je dobro, precizno u milimetar, osmislio ovu akciju, bez te emisije i pripreme svega ovoga, ne bi bilo osnova da se drže u pritvoru.”
Tri dana pred veliki građanski protest koji se održao na Vidovdan u Beogradu, uhapšeno je šest osoba: opozicionar Ivan Matović, bivši predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić, kapetan prve klase u penziji Branko Momčilović Majkan, zastavnik u penziji Vidan Koljajić, bivši član Vojnog sindikata Aleksandar Ivanović i bivši policajac Srđan Gajović.
Povod hapšenja bio je događaj od nekoliko dana ranije. Tada su njih petorica, svi sem Gajovića, sedeli u restoranu hotela Turist u Kraljevu i komentarisali proteste. Njihov razgovor tajno je snimala obaveštajna agencija BIA, vidi se u dokumentaciji iz istrage u koju je KRIK imao uvid.
Policija, međutim, tvrdi da su u ovom razgovoru pravili plan da ruše ustavni poredak Srbije.
„Dogovarali su se o inkriminisanim aktivnostima koje planiraju za skup 28. juna”, piše u policijskoj prijavi od 21. juna u koju je KRIK imao uvid. „Ivan Matović i drugi osumnjičeni planiraju da održavanje najavljenog protesta uz upotrebu nasilja iskoriste za svrgavanje najviših državnih organa sa posebnim akcentom na predsednika Srbije, kao i za napade na šatore prijavljenog skupa studenata koji žele da uče.”
U prijavi se dalje navodi da, prema policijskim saznanjima, uhapšeni planiraju upad u zgradu RTS-a, televizije Hepi, tabloida Informer i zgradu Vlade Srbije.
Ubrzo nakon hapšenja na režimskim televizijama počela je da se vrti najava „Specijalne emisije”. Ona je emitovana iste večeri i u njoj su odmah objavljeni prisluškivani razgovor iz restorana i jedan telefonski razgovor Matovića i Gajovića.
Šta se čuje na snimku?
„Sedeli su i dogovarali se kako će u subotu da naprave građanski rat. Neverovatno! U pitanju su opasni teroristi. Ne preterujem ni malo, biram reči”, rekao je na početku ove emisije Dragan Vučićević, glavni i odgovorni urednik Informera.
U puštenom razgovoru se, međutim, čuje samo kako Matović komentariše da su mu na prethodnom protestu u Beogradu, 15. marta, ljudi prilazili i govorili da su spremni da se biju i da zna da su neki nosili oružje. Sagovornici i diskutuju o mogućim scenarijima protesta koji tek treba da se održi.
„Nisam siguran, ja mislim da ništa neće da se desi, ali mnogo manje fali nego 15. marta. To ne može da predvidi niko. Ja ne bih išao na Ćacilend, jer on će tu da iscenira, jedva čekaju. 90 posto sam siguran da ništa neće da se desi, ali jedna petarda može da izazove građanski rat.“
Nakon puštanja razgovora u studiju Informera Vučićević i ostali su komentarisali snimak i pričali o stvarima koje se uopšte ne čuju na njemu.
„Matović u razgovoru pominje vatreno oružje i svašta nešto, kažu idu sad u Beograd da naprave građanski rat i ubiju Murata. U pitanju je opasan terorista“, rekao je Vučićević.
Snimak je u emisiji predstavljen kao dokaz pripreme krivičnih dela koja se tiču nasilnog rušenja ustavnog poretka. Osim na televiziji Informer, snimak je puštan na još pet režimskih televizija.
Ovaj snimak, međutim, nije u dokazima tužilaštva u ovom postupku – što se vidi u spisima predmeta u koje je KRIK imao uvid.
Snimak nije dokaz u postupku
Advokat Ivan Ninić koji zastupa svih šest uhapšenih kaže za KRIK da je na snimku „prijateljski razgovor o aktuelnim dešavanjima”, kao i da u njemu nema krivičnih dela. Dodaje da ga je iznenadilo kada među dokazima nije video materijal koji je prikupila BIA.
„Tužilac mi je rekao da nikakve posebne dokazne radnje (prisluškivanje, praćenje) nisu rezultat postupka. Mi smo ubeđeni da je jedno od ovih šest lica – pretpostavljam Matović – bio pod operativnom obradom BIA, da su dokumentovali susret njega i njegovih prijatelja u jednom restoranu”, objašnjava Ninić.
Dodaje da je sadržina razgovora koji su oni vodili i koji je tajno sniman iskorišćena za kriminalizaciju.
„BIA i vrh političke države su bili svesni da nemaju nikakve dokaze. Onda su odlučili da naprave propagandnu akciju – da te snimljene audio-zapise koje je BIA prikupila na terenu, upotrebe u svrhu pravljenja Specijalne emisije koja je emitovana na šest televizija”.
Ninić objašnjava da je u ovom postupku ključnu ulogu imala, kako kaže, tabloidna mašinerija.
„Pritvor je određen na osnovu zaključka sudije da je audio-snimak sastanka dostupan javno na portalima. Ovo je presedan i novi momenat u vođenju krivičnih postupaka. U tužilačkom spisu nema čak ni dokaza da je snimak emitovan javno, sudija insinuira u odluci o pritvoru – kaže da snimak sa sastanka postoji i dostupan je na većem brojem portala.”
On kaže da je ovo veoma opasno jer tabloidi koji se bavi propagandom u ime vlasti direktno utiču na tok krivičnog postupka i odlučuju da li će uhapšenima biti određen pritvor.
„Neko je dobro, precizno u milimetar, osmislio ovu akciju, bez te emisije i pripreme svega ovoga, ne bi bilo osnova da se drže u pritvoru.”
Da ovaj snimak nikada neće biti dokaz u postupku Ninić objašnjava time što ne postoji rešenje Višeg suda u Beogradu kojim se odobrava da osobe budu na merama, odnosno prisluškivani i praćeni. BIA je to radila samostalno, kaže, a onda je snimak osvanuo na režimskim televizijama.
Ninić ističe i da je Srđan Gajović uhapšen kao neko ko je sa ostalima bio u restoranu, ali to uopšte nije tačno.