KOJE WEB STRANICE NAJVIŠE PRATE KORISNICI?

Jedna od problematičnih praksi na Internetu je prikupljanje podataka korisnika i trgovanje njima.

Postoje različiti načini prikupljanja podataka, od tzv. scraping weba kada, na primer, kompanije koje se bave veštačkom inteligencijom prikupljaju lične fotografije s društvenih mreža i na drugim web mestima te na osnovu njih treniraju svoje algoritme veštačke inteligencije. Drugi je oblik prikupljanja podataka kada tehnološke kompanije, posebno one najveće, omogućavaju besplatno korišćenje svojih aplikacija a kao protivuslugu koriste različite korisničke podatke te ih prodaju posrednicima podataka ili pak oglašivačima.

Jedna od najproblematičnijih metoda takvog korišćenja podataka je njihova prodaja za ciljano oglašavanje. Takva praksa izrasla je i u posebnu sofisticiranu industriju vrednu nekolike desetina milijardi evra. Postoje različiti pristupi u prikupljanju takvih informacija.

Internet oglašivačima je potrebno manje od 10 milisekundi da kupe oglasni prostor na stranici na koju ste upravo došli. Da bi se kretali tako brzo, moraju vas pratiti prilično blizu.

Da bi to učinili, web mesta i aplikacije koriste kombinaciju kolačića, nevidljivih piksela i profiliranja uređaja – zajednički poznatih kao tracker-i. Oni prodaju informacije o tome ko ste i šta ste gledali reklamnim kompanijama. Te kompanije upućuju vaš profil na GPS (gde ste, pa čak i s kim ste) i druge podatke kako bi shvatili šta želite.

Postoji različiti načina na koje web stranice prate korisnike. Neki od tih načina su suptilniji, poput nevidljivog piksela ili kolačića, dok drugi pristupaju GPS-u korisničkog uređaja kako bi ga locirali.

Provajder VPN-a SurfShark pokrenuo je proveru o praćenju korisnika od web stranica. Istraživanje se uglavnom odnosi na Sjedinjene Američke Države ali je poprilično indikativno. SurfShark je utvrdio kako neke od najčešće korištenih web mesta skrivaju do 100 trackera, a svi su dizajnirani da prikupe što više informacija o korisnicima.

Istraživanjem je utvrđeno da su web mesta s najmanjom količinom alata za praćenje:

Wikipedia (3 trackera)
TikTok (3)
Instagram (4)
XVIDEOS (4)
Netflix (5)
Bandcamp (5)
FB Messenger (5)
XNXX (6)
National Parks Service (6)
GameForge (7)
S druge strane najinvazivnije web stranice imaju mnogo više tracker-a. Najinvazivnija web stranica ima čak 143 tracker-a, od kojih se 92 koriste u reklamne svrhe. Broj tracker-a takođe se razlikuje po kategorijama web stranica.

Najviše tracker-a imaju web-stranice: theChive (143 trackera)
Salon (139)
NY Daily News (126)
HGTV (121)
Crooks and Liars (116)
Barstool Sports (116)
LADbible (114)
Adweek (112)
Refinery29 (111)
USA Today (104)

IZVOR: bug.hr

Najnovije