KAD LJUDI IZGLEDAJU KAO ZOMBIJI: PONOVO RADI „NEPRIJATELJSKI FILTER“

Nakon izbora i tokom protesta opozicije, na naslovnim stranama režimske štampe ponovo se fotografije „neprijatelja“ obrađuju tako da izgledaju neljudski i zlo, kao zombiji

„Žele Vučićevu krvavu glavu“, objavio je u petak tabloid Informer na naslovnoj strani.

Tabloidi bliski vlasti danima pišu da opozicija hoće da izazove „haos“ ili „rat“ u Beogradu kako bi na ulici preuzela vlast. Sve to uz podršku „srbomrzaca“ sa Zapada.

Na naslovnicama tabloida su pritom opozicioni političari i drugi kritičari vlast opet prikazani nalik zombijima. Bledi, izbečeni, sa pojačanim senkama…

Takvoj manipulacija slikama na Tviteru je nadenut nadimak „neprijateljski filter“.

Dok na istim stranicama predstavnici vlasti, starlete ili sportisti izgledaju zdravo i rumeno, neprijatelji izgledaju kao da ih je izbacila poplava. Tom temom se bavio naš njuzleter „Međuvreme“ pre nekoliko meseci.

Kako se pravi „neprijateljski filter“?

Kako je tada rekao tehnički urednik „Vremena“ Ivan Hrašovec, sve fotografije – posebno u novinama – prolaze obradu, makar da bi se prilagodile vrsti štampe i papira.

„Zbog toga se koriste alati koji u osnovi menjaju kontrast i zasićenje bojom“, rekao je Hrašovec.

„Ali, kad se parametri podese na maksimalne vrednosti, dobijaju se nerealne, čak neprepoznatljive fotografije. Čovek malo rumen u licu može ispasti zajapuren, a neko čije lice ima blage neravnine može ispasti podnaduo.“

„Time niste modifikovali fotografiju u smislu da ste joj nešto uklonili ili dodali, ali ste postojeću informaciju doveli do nerealnih ekstrema i poružneli je“, naveo je Hrašovec.

Da li se za to može podneti tužba?

Advokat Marko Pantić misli da se medij zbog takve manipulacije može tužiti zbog povrede časti i ugleda.

„Sa druge strane, javne ličnosti – a posebno političari – dužne su da trpe više. Zato se ne bih usudio da prognoziram da li bi imali uspeha u sporu pred sudom“, dodao je Pantić za „Međuvreme“.

Iako su neki političari stalno na meti neprijateljskih filtera, Savet za štampu nikad nije dobio pritužbu zbog ovakvog ruženja nečijeg lika, rekla je Tamara Skrozza, dugogodišnja članica Komisije za žalbe Saveta.

„Takva manipulacija fotografijama je protivna novinarskom Kodeksu, jer krši načelo istinitosti izveštavanja“, rekla je Skrozza.

Cilj – dehumanizacija žrtava

„Izveštavanje nisu samo tekst i snimak, već i fotografija. Svaka njena zlonamerna obrada je zabranjena, osim eventualno u sklopu karikatura ili nekih zabavnih strana.“

Kako je dodala ova urednica u novinskoj agenciji FoNet, tabloidi i na taj način „dehumanizuju“ svoje žrtve. „To je ionako bit njihovog postojanja. Time se, naravno, dodatno zagađuje i polarizuje javni prostor.

IZVOR: Vreme

Najnovije