CNN nije objavio tvit u kom se fotografija sprskog hotela stavlja u kontekst ruskog napada na ukrajinsko odmaralište. Analize pokazuju da je u pitanju digitalna manipulacija, a iz CNN-a potvrđuju da takav tvit nikada nije ni postojao.
Tokom mesec dana rusko-ukrajinske krize, CNN je bio česta meta propagandnih manipulacija. Od tragične, višestruke smrti novinara, pridruživanja Stivena Sigala ruskoj vojsci do digitalno kreiranih eksplozija — CNN nijednu od ovih dezinformacija nije objavio.
Kako navode brojne viralne objave, CNN je na svom Breaking News Twitter nalogu objavio fotografiju trošne zgrade predstavljene kao bombardovani ukrajinski hotel „Mir”.
„Tvit” glasi: „Ovo su ostaci nekada poznatog ukrajinskog odmarališta Mir nakon vazdušnog napada ruskih bombaša #StandingWithUkraine.”
Mnogobrojni skrinšotovi tvita na Facebook-u, simptomatično su praćeni istim komentarom — prevedenim sa engleskog.
„Ukrajinski hotel Mir, koji su, prema novinarima CNN nemilosrdno bombardovale ruske oružane snage.
Oh ne, čekaj… Ovo je srpsko odmaralište Zvonačka-Banja, koje čeka rekonstrukciju. Inače, traže investitora.
Pošaljite CNN-u zahvalnicu za oglas.”
Svrha kontinuiranih foto i digitalnih manipulacija na račun CNN-a — pored diskreditacije jednog „zapadnog” medija — je i navodno raskrinkavanje antiruskog izveštavanja o ratu u Ukrajini.
Fotografiju iz lažnog tvita pronašli smo na blogu Paradoksija od 22. aprila 2010. godine, objavljenog pod naslovom Slučaj Zvonačka banja — nemir hotela „Mir”. Na fotografiji je, dakle, hotel banje sa krajnjeg istoka Srbije, nadomak naselja Zvonce.
CNN je 12. marta izveštavao o vazdušnom napadu na grad Černihiv, u kojem je pogođen hotel „Ukrajina“.
Hoteli sa imenom „Mir“ postoje u Kijevu, Hrakovu i u Rivnu. Međutim, nije moguće utvrditi da li su i ovi hoteli bili meta vazdušnih napada tokom prethodnih mesec dana.
Šef strateške komunikacije CNN-a, Met Dornic, saopštio je da je reč o lažnom snimku ekrana, dodajući da CNN „nije objavio spornu fotografiju niti tekst“ u sklopu svog tekućeg izveštavanja o ratu u Ukrajini.
Naprednom pretragom ključnih reči na Twitter-u nismo pronašli relevantne rezultate. Ni arhiva ne pokazuje postojanje ovog tvita.
Još jedan detalj upućuje na manipulaciju skrinšota — multimedijalni sadržaj (fotografije, snimci, gifovi, prikazi članaka) se na Twitteru prikazuje karakterističnim zaobljenim ivicama. Fotografija u lažnom tvitu CNN-a ima oštre ivice.
Moguća satira?
Važnim se čini istaći ime Majk Majkonski iz gornjeg desnog desnog ugla upućuje na čoveka po imenu Milorad Usković iz Pirota. Milorad je poznat po kreiranju foto-montaža i mimova, ali na „lažni tvit” na njegovim profilima na Instagramu i Facebook-u nismo naišli. Uskokovića smo pitali za komentar, ali do objave ove analize nismo dobili odgovor.
IZVOR: Istinomer