Serija fizičkih napada, maltretiranja i zastrašivanja novinara od skupa „Ne damo Srbiju“. Institucije ćute – što predstavlja saučesništvo. Novinarki Istinomera policajac rekao da se čuva sama – „i prema nama se odnose tako“.
Ovakav pritisak na nezavisno novinarstvo nije viđen decenijama unazad, kaže za Cenzolovku Džejmi Vajzman, iz Međunarodnog instituta za štampu. Međunarodne novinarske organizacije najoštrije osuđuju fizičke napade na novinare proteklih dana i političke pritiske na medije u Srbiji.
Pozivaju policiju da detaljno istraži sve napade i traže konkretnu reakciju Delegacije Evropske unije u Srbiji.
Jer ćutanje institucija je, podvlače, saučesništvo.
Od petka se smenjuje niz fizičkih i verbalnih napada na novinare i medije, pritisaka i zastrašivanja, koji je počeo sa lažnom optužbom predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić, kada je targetirala agenciju Fonet.
Ona je, kako je agencija saopštila, direktno ugrozila rad Foneta i bezbednost njegovih novinara i zaposlenih, izmišljenom tvrdnjom da je Fonet pozvao na ubistvo predsednika Srbije kada je preneo izjavu advokata Boža Prelevića. Prelević nije ni dao izjavu Fonetu.
– Zamenik glavnog urednika Radija 021 Zoran Strika je fizički napadnut, a njegov telefon otet i bačen u Dunav, dok je izveštavao o pristalicama vladajuće stranke kada su iz Novog Sada organizovano polazili na miting u Beogradu;
– Petoro članova ekipe KTV iz Zrenjanina je fizički povređeno u nasrtaju tokom mitinga. Nemanja Šarović je napisao na Iksu da su jednom članu TV ekipe izbijena tri zuba, dok ostali imaju otekline i podlive.
– Pristalice Aleksandra Vučića su 9. aprila vređale i gađale reporterku TV N1 u Inđiji, a policija joj zabranila da izveštava sa čela njihove kolone koja je pešačila na miting u Beogradu;
– Predsednik opštine Čačak je pokušao da spreči TV Nova S da snimi prilog o polasku pristalica SNS na skup u Beogradu. Jedan pristalica vladajuće stranke je odgurnuo kamermana, pokušao da ošteti kameru, oteo je i bacio mikrofon;
– Tokom izveštavanja u Nišu, ugrožavana je bezbednost Srđana Nonića iz Niške inicijative;
– Televizijskoj ekipi Al Džazire onemogućeno je snimanje mitinga sa balkona zgrade blizu Skupštine Srbije;
– Novinaru Danasa Vojinu Radovanoviću pokušali su da otmu telefon,
– Novinarka Istinomera napadnuta je dok je snimala šatore kod Skupštine Srbije, a policajac joj je, kada mu se obratila, rekla da se čuva, pošto se u „Ćacilendu“ na isti način ophode i prema policiji.
– Ekipa TV N1 verbalno je napadnuta dok je izveštavala sa trećeg dana mitinga SNS-a, dok je jedan od prisutnih građana pokušao da spreči reporterku da razgovara sa okupljenima.
Svaki nekažnjeni napad ohrabruje nasilnike
„Napadi na novinare koji su se dogodili proteklih dana širom Srbije nisu izolovani. Oni su posledica sve brutalnijeg i organizovanog pritiska na slobodne medije i novinarski rad”, kaže Maja Sever, predsednica Evropske federacije novinara (EFJ) i dodaje:
„Prošle nedelje sam bila u Srbiji, Beogradu i u Novom Sadu i upoznala Zorana Striku s Radija 021. Razgovarali smo o situaciji, smireno i bez dramatiziranja pričao nam je o grafitima mržnje, o online pretnjama, o tome kako se mnogi napadi jednostavno više ne prijavljuju jer su postali svakodnevica. Nekoliko dana kasnije, čitam vest da je Zoran Strika brutalno napadnut. Taj osećaj nemoći, ljutnje i tuge teško je opisati. Napadnut je čovek koji nije tražio ništa osim prava da slobodno i profesionalno izveštava. Zato ovo mora prestati”, kaže Sever za Cenzolovku.
Sever podvlači da ovde više nije reč o slobodi medija.
„Reč je o temeljnim ljudskim pravima, o sigurnosti, o odgovornosti države koja očito više ne štiti, već tolerira i omogućuje nasilje. Zato smo zatražili konkretnu reakciju Delegacije Europske unije u Srbiji. Jer ćutnja institucija i promatranje nasilja bez reakcije nije neutralnost – to je saučesništvo. Solidarnost s novinarima mora biti konkretna. Svaki napad koji ostane nekažnjen, svaki slučaj koji se gurne pod tepih, samo dodatno ohrabruje nasilnike”, zaključuje Sever.
Džejmi Vajzman, iz Međunarodnog instituta za štampu (IPI) sa sedištem u Beču, ističe da „nasilje nad novinarima i pritisci na medije poslednjih dana, predstavljaju još jednu zabrinjavajuću eskalaciju napada na slobodu medija u Srbiji”.
„Svedoci smo skoro svakodnevnih pretnji medijima. Ovo je krizna situacija. Nezavisno novinarstvo pred najvećim pritiskom kakvog nije bilo decenijama. IPI najoštrije osuđuje nedavno nasilje i političke pritiske na medije, posebno od strane predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić. Pozivamo policiju da detaljno ispita sve dokumentovane napade na medije koji prate proteste i pozivamo političke lidere da prestanu sa svim verbalnim klevetama i omalovažavanjem novinara i medijskih kuća”, zaključuje Vajzman.
Masimo Morati iz „Opservatorije za Balkan, Kavkaz i Transevropu” podvlači da su informisanje javnosti i pluralizam ključni za demokratsko društvo.
„Oni koji napadaju novinare uskraćuju društvu to pravo. Ima dovoljno struktura i propisa u Srbiji da se to spreči. Ipak, mi vidimo da se i započete istrage nikada ne završavaju. U kontinuitetu, od ubistva Dade Vujasinović, Slavka Ćuruvije i Milana Pantića do najnovijih slučajeva proteklog vikenda, nekažnjivost je veliki problem u Srbiji”, kaže Morati.
Sve troje sagovornika Cenzolovke su nedavno posetili Beograd u okviru misije konzorcijuma MFRR (Media Freedom Rapid Response).
„Nastavićemo da pratimo šta se dešava, ne samo vezano za napade na novinare, nego celokupnu situaciju sa medijskim slobodama i ugrožavanjem novinara, korišćenje špijunskih softvera protiv novinara, SLAPP tužbe, onlajn pretnje… “, poručuje Morati.