Srbija u kojoj vlada medijski mrak nije slobodna i demokratska država, nije država koja poštuje evropske i međunarodne konvencije, nije država po meri čoveka, ukazuje se u večeras objavljenom Proglasu za slobodu medija i napominje da izbor više ne postoji.
Na novinarskom i medijskom skupu Grupe za slobodu medija, novinarka Tamara Skrozza je u Dorćol placu pročitala Proglas, čiji integralni tekst glasi:
“Mi – građani i građanke, novinari i novinarke, mediji, organizacije civilnog društva.
Želimo da prestane političko, fizičko i finansijsko ugnjetavanje medija, da se zaustave napadi na sve one koji se usude da slobodno govore i misle, da se novinarima omogući da se svojim poslom bave profesionalno, odgovorno i pošteno, bez urušavanja njihove slobode i egzistencije.
Hoćemo medijsku i javnu scenu na kojoj se poštuju Ustav, zakoni i ljudska prava – na kojoj nema s jedne strane podobnih i privilegovanih, a s druge nepodobnih, nepoželjnih i progonjenih, na kojoj su ljudi ravnopravni, bez obzira na političko i bilo koje drugo opredeljenje.
Tražimo da nam se omogući pravo da radimo, govorimo i mislimo, da nam se ne ugrožava bezbednost, pa i opstanak, da ne strepimo šta ćemo o sebi pročitati na naslovnim stranama režimskih medija, a kojim će nam se uvredama obratiti ovaj ili onaj državni funkcioner ili stranka.
U interesu je javnosti, svakog građana i građanke ove države, da budu pravovremeno, tačno i nepristrasno informisani, da u medijima pronađu informacije koje ih se lično tiču, koje utiču na njihove živote, a ne samo i isključivo poluistine, laži i politički dirigovane kampanje.
U interesu je Srbije da opstanu mediji koji se – uprkos svim pritiscima – i dalje trude da postavljaju pitanja, da istinito obaveštavaju, da istražuju, da se bave sudbinski važnim temama, da sagledavaju našu realnost bez ulepšavanja i propagande.
Sve to dovedeno je pod znak pitanja slobodnim tumačenjem i nepoštovanjem medijskih i drugih zakona, primenom selektivne pravde koja pogađa samo one koji se ogreše o vlast, sve različitijim formama političkog i državnog nasilja nad medijima.
Srbija u kojoj vlada medijski mrak nije slobodna i demokratska država, nije država koja poštuje evropske i međunarodne konvencije, nije država po meri čoveka.
Izbor više ne postoji. Danas je sramota zaćutati, pognuti glavu i čekati da sve ovo nekako prođe. I zato danas govorimo. Za slobodu medija!”.