Predstojeći Međunarodni festival dokumentarnog filma Beldocs koji se od 3. do 10. septembra održava u Beogradu obeležiće specijalni program posvećen istraživačkom novinarstvu, najavili su organizatori.
Specijalni programi Beldocsa posvećeni su gorućim pitanjima savremenog društva, kao i njegovim tekućim borbama za očuvanje civilizacijskih vrednosti.
Festivalski program i kao integritet osmišljen je kao kolaborativna platforma koja ima za cilj konsolidaciju profesionalne i šire publike sredstvima autorskog filma na polju između istraživačkog novinarstva, aktivizma i filma.
Ovogodišnja tema korespondira sa našom trenutnom situacijom u kojoj program sačinjen od filmova o novinarima koji su egzemplar ispravnog i beskompromisnog novinarskog traganja za istinom može poslužiti kao svetionik, navode organizatori.
U ovom programu, publika će imati priliku da gleda selekciju od pet najnovijih dokumentarnih filmova inspirisanih istraživačkim instinktom i jedinstvenim pričama novinara, građana i uzbunjivača koji svoj integritet doživljavaju kao apsolutnu kategoriju u nameri da otuđenu istinu vrate tamo gde ona pripada – građanima.
„Nije se desilo“ (Never Happened) rediteljke Barbore Bereznjakove, nominovan ove godine za nacionalnu nagradu za film u Slovačkoj, potraga je za izgubljenim dokazima politički motivisanog ubistva iz devedesetih, za koje je premijer zemlje u javnom obraćanju svojevremeno rekao da se nije desilo.
Višestruko nagrađivani dokumentarac „Kolektiv“ (Collective) rumunskog reditelja Aleksandra Nanaua nam pruža beskompromisni pogled na ulogu istraživačkog novinarstva u razotkrivanju korupcije i najveće prevare u rumunskom zdravstvenom sistemu, nakon tragedije koja je potresla zemlju i oduzela živote desetina nevinih građana.
„Belingket: Istina u svetu post-istine“ (Bellingcat: Truth in a Post-Truth World) prati revolucionarni uspon kolektiva Belingket – međunarodne grupe građanskih novinara i onlajn istraživača posvećenih otkrivanju pozadine najuznemirujućih svetskih događaja – od katastrofe MH17, preko Sirijskog građanskog rata, do misterioznog trovanja ruskog špijuna u Velikoj Britaniji.
U Meksiku, zemlji koja se dugo nalazi na listi najopasnijih država za bavljenje istraživačkim novinarstvom, a u kojoj je četiri novinara ubijeno od početka ove godine, Karmen Aristegi, novinarka i protagonistkinja filma „Radijska tišina“ (Radio Silence), već dve decenije važi za jedan od simbola hrabrosti i profesionalnog integriteta u borbi za slobodu medija.“XY Čelsi“ (XY Chelsea) Tima Traversa Hokinsa na delikatan i intiman način prati suočavanje jednog od najpoznatijih uzbunjivača u svetu, Čelsi Mening, sa dalekosežnim posledicama svoje prošlosti – istorijskim odavanjem Wikileaks-u poverljivih informacija o zločinima američke vojske u Iraku.
U programu Beldocsa „I kao Integritet“ složena stvarnost istraživačkog novinarstva u podeljenom svetu biće posebno analizirana kroz seriju od tri panel diskusije sa eminentnim stručnjacima iz Srbije i regiona, i stranim gostima i protagonistima filmova koji stoje iza najuzbudljivijih istraživačkih priča.
IZVOR: UNS