Više od 300 iranskih novinara objavilo je otvoreno pismo u kojem pozivaju na oslobađanje dve koleginice koje su privedene zbog izveštavanja o smrti Mahse Amini u pritvoru.
Pismo je 30. oktobra objavio reformistički iranski dnevnik Etemad. Amini, 22 godine, umrla je nekoliko dana nakon što ju je privela moralna policija zbog navodnog kršenja strogog ženskog kodeksa oblačenja u zemlji.
Novinari su pozvali na oslobađanje Nilufar Hamedi, koja je fotografisala njene roditelje u zagrljaju u teheranskoj bolnici gde je njihova ćerka ležala u komi. Njena objava fotografije na Tviteru bila je prvi izveštaj o slučaju Amini.
U pismu novinara su vlasti takođe pozvale da oslobode Elahe Mohamadi, koja je pratila sahranu Amini u njenom rodnom gradu Sagezu, gde su počeli protesti koji su se kasnije proširili u Iranu.
Iranske obaveštajne službe su 28. oktobra izdale saopštenje u kojem optužuju Hamedi i Mohamadi da su agenti CIA, što je deo vladinog narativa da se bez dokaza tvrdi da iza nemira stoje Sjedinjene Države i druge zapadne sile.
Komandant Korpusa garde islamske revolucije Hosein Salami je 29. oktobra upozorio da je „danas poslednji dan nereda“.
Upozorenje IRGC-a od 29. oktobra usledilo je pošto su Ujedinjene nacije izrazile „sve veću zabrinutost“ zbog izveštaja o smrtnim slučajevima na protestima protiv vlade u Iranu.
„Osuđujemo sve incidente koji su doveli do smrti ili ozbiljnih povreda demonstranata i ponavljamo da snage bezbednosti moraju izbegavati svaku nepotrebnu ili nesrazmernu upotrebu sile protiv mirnih demonstranata“, rekao je portparol UN Stefan Dižarik u Njujorku 28. oktobra.
„Oni koji su odgovorni moraju biti pozvani na odgovornost“, rekao je on, dodajući da UN pozivaju Teheran “da se pozabavi legitimnim pritužbama stanovništva, uključujući i poštovanje prava žena“.
Ujedinjene nacije su pozvale iransku vladu u Teheranu da poštuje ljudska prava napominjući da se kriza može i treba staviti pod kontrolu kroz dijalog.
Grupe za zaštitu ljudskih prava kažu da je najmanje 253 ljudi ubijeno na protestima u Iranu, a hiljade uhapšeno širom zemlje.
IZVOR: Radio Slobodna Evropa