Evropska federacija novinara (EFJ) i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) izrazili su ozbiljnu zabrinutost zbog, kako navode, sistematskih pritisaka i narušavanja profesionalnih standarda kojima su mesecima izloženi novinari i zaposleni u redakciji Euronews Srbija.
Prema informacijama kojima raspolažu ova novinarska udruženja, zaposleni u toj redakciji suočavaju se sa cenzurom, neprofesionalnim zahtevima i zabranom postavljanja pitanja pojedinim predstavnicima vlasti. Takođe se, kako tvrde, suočavaju sa sankcijama ukoliko odbiju da se povinuju takvim nalozima. Više novinara je zbog ovakvog stanja već napustilo redakciju.
–Urednici i menadžment ne smeju biti izvor pritisaka – oni moraju biti prva linija odbrane profesionalizma i etike. – poručuju EFJ i NUNS u zajedničkom saopštenju.
Posebno je, kako ocenjuju, zabrinjavajuće to što se zaposleni u Euronews Srbija otvoreno upozoravaju da „moraju da budu svesni ko je vlasnik medija“ ukoliko žele da zadrže radno mesto. Podsećaju da je vlasnik ove medijske kuće Telekom Srbija, firma u većinskom državnom vlasništvu, što dodatno otvara pitanje nezavisnosti uređivačke politike.
Situacija je eskalirala nakon objavljivanja saopštenja pod imenom Euronews Srbija, koje sadrži negativne kvalifikacije o građanskim protestima ispred zgrade RTS-a.
Saopštenje nije potpisano od strane uredništva, a više od 80 novinara i novinarki se javno ogradilo od njegovog sadržaja, ističući da nije u skladu sa njihovim profesionalnim standardima i Kodeksom novinara Srbije.
Zaposleni koji su javno izrazili neslaganje, prema navodima iz saopštenja, sada se suočavaju sa direktnim pretnjama otkazima i sankcijama. Pretnje, kako se tvrdi, dolaze od strane regionalne direktorke, a dodatnu zabrinutost izazivaju najave „racionalizacije“, koja uključuje otpuštanja i smanjenje obima uređivački oblikovanog sadržaja. Iako se kao razlog navode „nedovoljni rezultati“, u istom periodu angažuju se novi zaposleni, zbog čega EFJ i NUNS sumnjaju u iskrenost obrazloženja o tehnološkom višku.
Jedna cela smena zaposlenih, kako se navodi, uklonjena je sa radnog rasporeda bez ikakvog objašnjenja, a radno opterećenje ostatka redakcije značajno je povećano. Ove mere, smatraju novinarska udruženja, mogu biti deo pokušaja stvaranja privida viška zaposlenih kako bi se opravdala otpuštanja.
–Podsećamo da su sloboda medija i javnog izražavanja zagarantovane Ustavom Srbije, zakonima i međunarodnim konvencijama. Cenzura, pritisci i pretnje novinarima nemaju mesta u demokratskom društvu. – navodi se u saopštenju.
EFJ i NUNS zahtevaju od menadžmenta i uredništva Euronews Srbija da odmah prekinu sa pritiscima i omoguće novinarima da rade bez straha od odmazde, u skladu sa profesionalnim i etičkim standardima.
Najavljuju da će o svim dešavanjima obavestiti domaće i međunarodne institucije koje se bave slobodom medija i pravima novinara.