Evropska unija i Velika Britanija su 11. marta paralelno otvorile antimonopolske istrage o ugovoru Google-a i Facebook-a, zbog njihovog sporazuma iz 2018. koji je navodno imao za cilj da učvrsti njihovu dominaciju na tržištu onlajn oglašavanja.
Evropska komisija je saopštila da istražuje takozvani „Jedi Blue“ sporazum Google-a i Facebook-a, čiji je vlasnik kompanija Meta, kako bi se videlo da li je korišćen za „ograničavanje i narušavanje konkurencije“ na tržištu onlajn reklama.
Šefica agencije EU za antimonopolska pitanja Margrete Vestager rekla je da se ispituje da li je sporazum služio za narušavanje konkurencije, i da stavi u nepovoljniji položaj rivalske reklamne kompanije, izdavače, „i na kraju potrošače“.
Britanska uprava za tržište konkurencije takođe je pokrenula sopstvenu istragu o sporazumu i Britanija i EU će „blisko sarađivati“ u istrazi, saopšteno je iz Brisela.
Američke velike tehnološke kompanije bile su pod intenzivnim pritiskom zbog svojih poslovnih praksi u Evropi, što je rezultiralo istragama, ogromnim kaznama i planovima evropskih zakonodavaca da regulišu njihovo poslovanje.
Google je u saopštenju naveo da su „navodi o sporazumu lažni“ i da je ugovor sa Metom „javno dokumentovan, promotivni ugovor“ koji postoji i sa drugim kompanijama.
Meta, u čijem je vlasništvu Facebook, saopštila je da će sarađivati u istrazi, ali da sporazumi „pružaju veću vrednost oglašivačima i izdavačima, što rezultira boljim ishodima za sve“.
Facebook i Google, koji je već pogođen sa više od 8 milijardi evra (8,8 milijardi dolara) antimonopolskih kazni u EU u protekloj deceniji, pod istragom su u EU i zbog drugih pitanja i mogli bi se suočiti sa kaznama od čak 10 odsto svojih globalni prometa zbog evropskih pravila.
Izvor: Slobodna Evropa