DVA MESECA KASNIJE

Kada sam dobio poziv iz Asocijacije medija da napišem tekst na temu – kako vidim nastavak posla u oblasti PR-a posle dva meseca, najpre sam se obradovao. Jer, iako sam iz novinarstva otišao pre nešto manje od šest godina, volja za pisanjem je i dalje tu. Drugo, nisam dugo tragao za odgovorom na postavljeno pitanje, jer – kako dalje posle prethodna dva meseca – pa zavisi od toga kako smo radili u tom periodu.

Ukoliko smo svakodnevno primenjivali sve postulate koji bi trebalo da budu stub posla jednog PR profesionalca, biće lakše dalje.

Ukoliko smo bili iskreni, dostupni i transparentni u komunikaciji, biće lakše dalje.

Ukoliko smo dali sve od sebe da sačuvamo dugogodišnja partnerstva, biće lakše dalje.

Istini za volju, pauze u prethodna dva meseca nije ni bilo i komunikacija je bila intenzivnija nego inače. Ali, idemo redom.

Kompanija NIS je ogroman sistem, sa više od 11.000 zaposlenih i zaokruženim biznis procesom, od proizvodnje i prerade nafte i gasa, pa do veleprodaje i maloprodaje derivata. S tim u vezi, situacija sa pandemijom je uticala na svaki deo ovog proizvodno-prodajnog lanca i zahtevala veoma brzo prilagođavanje, pre svega u cilju obezbeđenja potpune zaštite zdravlja zaposlenih i potrošača i očuvanja snabdevenosti tržišta. NIS se veoma brzo prilagodio i nijedan segment poslovanja ni na trenutak nije stao.

Ako pričamo konkretno o PR-u, pandemija je takođe uticala i na taj segment posla i zahtevala izuzetno brzo prilagođavanje. U radu našeg press centra i u vođenju digitalnih kanala komunikacije, prilagođavanje je zahtevalo – ubrzanje dostavljanja preciznih i tačnih informacija, povećanje konciznosti komuniciranja i proizvodnju kontenta prilagođenog aktuelnoj situaciji. I takođe, veoma važno – zadržavanje emocije, mere i kontinuiteta u komunikaciji.

U PR-u NIS-a zaista smo nastojali da se pridržavamo svih ključnih vodilja svog posla. Zabeležili smo ogroman rast aktivnosti, pojačanu interakciju sa medijima i u digitalnim kanalima komunikacije. To je zaista bio test za naš PR tim i smatram da smo ga, za sada, veoma uspešno položili. Verujem da je pandemija samo ubrzala implementaciju savremenih tehnologija u naš svakodnevni PR posao. Na primer, svi mi znamo da velike korporacije zbog preciznosti koriste zvanične kanale komunikacije i oficijelne press mejlove. Novi okvir u kojem smo se našli umnogome je jednostavno omogućio da to, kada god je moguće, preskočimo i da kroz druge kanale dostavljamo zvanične informacije. Novinari koji godinama prate rad naše kompanije (neki i decenijama) su se, iskreno, veoma obradovali razmeni informacija preko raznovrsnih chat grupa i slično. U oblasti digitala lekcije su slične – primena svih benefita koje nam nove tehnologije pružaju, izuzetno brzo prilagođavanje i davanje informacija, kao i kontinuirana proizvodnja sadržaja o svim aktivnostima koje imamo kao kompanija – bili su odličan recept. Osim toga, ove okolnosti su samo potvrdile da profesionalizam, otvorenost, transprentnost i poverenje u komunikaciji jednostavno nemaju alternativu. A uvek beskompromisna borba sa fake news-om se podrazumeva.

Kao rezultat, rast pregleda vesti na korporativnom sajtu NIS-a zabeležio je rast od 100%. Ostvarili smo dvostruko veći broj objava na NIS profilima na društvenim mrežama, u cilju bolje informisanosti građana. Dobili smo najveći broj pozitivnih reakcija na naše objave na društvenim mrežama do sada. U odnosima sa medijima smo zabeležili veliko interesovanje, rast broja upita upućenih kompaniji i „žeđ“ za pravovremenim i korisnim informacijama.

I posle svega, ukoliko se osvrnemo na dva meseca za nama, na sve ovo itekako možemo gledati kao na priliku. Pre svega, možemo sve “mini izume” koje smo sami pronašli da zadržimo i unapredimo. U budućnosti će sve biti još digitalnije nego što je to danas i na nama je da i u PR-u maksimalno koristimo benefite novih tehnologija. U narednom periodu će svaki PR profesionalac morati da radi na zadržavanju jake komunikacione osnove oslonjene na sve one postulate koji su važni u profesionalnoj komunikaciji, ali će maksimalno morati da se posveti i njenoj daljoj digitalnoj nadogradnji, pronalaženju efikasnijih kanala komunikacije i proizvodnji sve savremenijih kontenta, formata i alata komunikacije. Jednostavno, verujem da će aktuelna kriza ubrzati primenu inovacija u oblasti eksternih komunikacija i pred nama je izuzetno zanimljivo vreme.

Stefan Despotović, Rukovodilac PR Centra NIS-a

Najnovije