ChatGPT: ALARMANTNI PORAST LAŽNIH SAJTOVA SA VESTIMA U SAD: RUSKA ULOGA U ŠIRENJU DEZINFORMACIJA

**Ruski uticaj na širenje lažnih vesti u SAD dostiže novi vrhunac, upozoravaju analitičari.**

Prema nedavnom istraživanju organizacije NewsGuard, broj sajtova sa lažnim vestima u Americi sada premašuje broj legitimnih lokalnih medijskih izvora. Ova zabrinjavajuća statistika ukazuje na dramatičan porast u broju sajtova koji objavljuju sadržaj niskog kvaliteta ili dezinformacije, navodi se u izveštaju. Organizacija za odbranu od dezinformacija NewsGuard ističe da je veštačka inteligencija igrala ključnu ulogu u eksploziji lažnih sajtova, čime su stvoreni sistemi koji masovno generišu lažne vesti, često pod maskom normalnih lokalnih medija.

**Ruski trag u širenju dezinformacija**

Analitičari ističu da je Rusija vodeći akter u ovom fenomenu, s više od 150 sajtova koje podržava. Mekenzi Sadegi, urednica NewsGuard za veštačku inteligenciju i strani uticaj, naglašava da ovi sajtovi koriste napredne tehnologije kako bi svoje aktivnosti učinili što neprimetnijim, često pokušavajući da se predstave kao autentični lokalni medijski izvori. “Ovi sajtovi su u velikoj meri dizajnirani da utiču na političke procese, posebno na predsedničke izbore u SAD, što može ozbiljno ugroziti poverenje u slobodne medije i demokratske procese”, izjavila je Sadegi za Glas Amerike.

**Kritički pad lokalnih medija u SAD**

Paralelno s rastom lažnih sajtova, američki medijski pejzaž suočava se s drastičnim padom legitimnih lokalnih izvora vesti. Prema podacima Inicijative za lokalne vesti Medil sa Univerziteta Nortvestern, broj lokalnih medijskih organizacija u SAD je na historijskom minimumu od 1.213, što dalje produbljuje raskorak u pristupu tačnim informacijama među američkim građanima.

**Ruska mreža sajta pod zaštitom Kremlja**

Jedan od ključnih aktera u mreži lažnih sajtova, prema NewsGuard, je Džon Mark Dugan, bivši zamenik šerifa na Floridi koji je pobegao u Moskvu kako bi izbegao pravosudne procese. NewsGuard tvrdi da svih 167 sajtova u ruskoj mreži povezanoj s Duganom širi lažne vesti pod imenima kao što su “DC Weekly” i “Boston Times”. Centar za medijsku forenziku Univerziteta Klemson potvrdio je vezu lažnog sajta DCWeekly.org sa Duganom preko IP adrese u Moskvi, implicirajući podršku ruske vlade ovim sajtovima.

**Predizborni uticaj i budući izazovi**

Tim Frenklin, direktor Inicijative za lokalne vesti Medil, izražava zabrinutost zbog potencijalnog uticaja lažnih sajtova na predstojeće izbore u SAD. “Očekujemo da će ova lavina dezinformacija i lažnih vesti preplaviti medijski prostor uoči izbora, što bi moglo ozbiljno narušiti integritet izbornog procesa”, izjavio je Frenklin.

**Zaključak**

Sa porastom broja lažnih sajtova koji manipulišu javnim mnjenjem putem digitalnih kanala, američki medijski ekosistem se suočava s izazovima bez presedana. Dok stručnjaci upozoravaju na ozbiljne posledice po slobodu medija i demokratske procese, ostaje da se vidi kako će američka javnost i regulatorne institucije odgovoriti na ove rastuće pretnje.

Ova analiza istražuje kompleksnu situaciju izazvanu porastom lažnih sajtova sa vestima u SAD, istaknuvši ulogu Rusije u njihovom širenju i potencijalne posledice po američku javnost i demokratiju.

ORIGINAL: Glas Amerike

Najnovije