CENZOLOVKA: SUD: SMENA SAVETA REM-A BILA U SKLADU SA USTAVOM

Inicijativa bivšeg saziva Saveta REM-a da se oceni ustavnost te odredbe zakona je neprihvatljiva, zaključio je Ustavni sud. Članovi Saveta su u inicijativi tvrdili da njihova smena pre isteka mandata predstavlja diskriminaciju.

Deset meseci nakon što su članovi bivšeg Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) tražili od Ustavnog suda da oceni ustavnost odredbe novog Zakona o elektronskim medijima (ZEM), koja je naložila smenu tog saziva – sud je odbacio ovu inicijativu.

Prema novom ZEM-u, članovima tadašnjeg Saveta mandat je trajao još godinu dana od stupanja na snagu ovog zakona, tj. do 4. novembra 2024. godine.

Ustavni sud ocenio je da je tih godinu dana „tranzicioni period”, tj. da je tako uređen „prelazni režim” za nastavak, odnosno prestanak mandata članova Saveta koji su izabrani po starom zakonu.

To, kako se navodi u odluci suda, nije novi razlog za prestanak funkcije, već omogućavanje perioda da se do isteka starog izaberu novi članovi Saveta, u skladu sa novim zakonom.

Veće Ustavnog suda konstatovalo je i da pravni položaj Saveta nije izmenjen novim ZEM-om, ali da su uslovi za izbor članova „i po obimu i po sadržini znatno širi” od onih u starom zakonu.

Sud navodi i da novi ZEM propisuje i razloge zbog kojih neko lice ne može biti član Saveta, kao i da je trajanje mandata drugačije utvrđeno.

U odluci suda ističe se i da Narodna skupština i Skupština Autonomne pokrajine Vojvodina više ne mogu predlagati kandidate za članstvo u Savetu, te da skupštinski odbor za informisanje, koji je nekada imao svojstvo predlagača, sada ima „administrativno-tehničku ulogu u postupku izbora članova Saveta”.

Na šta se žalio Savet?

U inicijativi Saveta REM-a, o kojoj je Cenzolovka ranije pisala, članovi su naveli da bi njihova smena pre isteka mandata bila diskriminacija i da im se time „uskraćuje vršenje javne funkcije pod jednakim uslovima”.

Članovi su tvrdili i da nije jasno objašnjen opšti interes koji opravdava njihovu smenu.

Odredba Zakona o smeni tadašnjeg Saveta proistekla je iz dogovora medijske zajednice sa predstavnicima vlasti i međunarodnih organizacija, a kao posledica nezadovoljstva višegodišnjim problematičnim radom Saveta.

U skladu sa novim zakonom, mandat je tadašnjem sazivu istekao 4. novembra 2024, ali novi već pet meseci nije izabran.

Skupštinski Odbor za kulturu i informisanje probio je zakonski rok i raspisao poziv za nove članove sa četiri meseca zakašnjenja.

Iako je trebalo da bude završen do kraja 2024, proces izbora i dalje traje, te Srbija funkcioniše bez tela koje reguliše prostor elektronskih medija.

Zbog nepravilnosti, nezakonitosti i diskriminacije tokom procesa, sedam kandidata povuklo je kandidature, čime je više od pola kategorija ostalo bez dva kandidata od kojih Skupština bira po jednog za članstvo u Savetu.

Izvor: https://www.cenzolovka.rs/drzava-i-mediji/sud-smena-saveta-rem-a-bila-u-skladu-sa-ustavom/

Najnovije