CENZOLOVKA: REPORTERI BEZ GRANICA: EVROPSKA KOMISIJA MORA PRESTATI DA GURA GLAVU U PESAK DOK SE MEDIJSKE SLOBODE URUŠAVAJU

Reporteri oštro osuđuju upornu neaktivnost Evropske komisije i pozivaju je da zaustavi urušavanje medijskih sloboda. U delu koji se tiče Srbije, kažu da je Regulatorno telo za elektronske medije samo formalno nezavisno, da je u stvari pod političkom kontrolom i nesposobno da se bori protiv propagande srpskih vlasti i Rusije

Reporteri bez granica (RBG), međunarodna organizacija sa sedištem u Parizu, oštro je osudila rad Evropske komisije na polju slobode medija i pozvala je da preduzme sve mere kako bi sprečila pogoršanje stanja.

Analizu stanja slobode medija, koju su uradili RBG u osam država EU i Srbiji, kao državi kandidatkinji, kao i poziv Evropskoj komisiji, prenosimo u celosti:

„Reporteri bez granica (RBG), koji redovno doprinose izradi godišnjeg izveštaja Evropske komisije o vladavini prava u Evropskoj uniji (EU), oštro osuđuju upornu neaktivnost Komisije dok države članice nastavljaju da narušavaju slobodu medija. RBG pozivaju Komisiju da preuzme odgovornost za primenu svojih pravila i učini sve što je u njenoj moći kako bi zaustavila urušavanje medijskih sloboda u Evropi.

U svom doprinosu izveštaju o vladavini prava za 2025. godinu – petom uzastopnom – RBG oštro ocenjuje stanje slobode medija u EU: države članice sistematski ignorišu preporuke Komisije, bez ikakvih posledica.

Ova analiza zasniva se na uzorku od osam različitih evropskih zemalja – od bolje do lošije pozicioniranih u RBG-ovom Indeksu slobode medija 2024 — zajedno sa Srbijom, zemljom kandidatkinjom.

‘Doprinosi RBG-a godišnjem izveštaju Evropske komisije o vladavini prava pokazuju poražavajuću sliku neaktivnosti Komisije usled urušavanja slobode medija, kako u državama članicama tako i u kandidatkinjama. Komisija mora prestati da gura glavu u pesak i da u potpunosti iskoristiti sve dostupne pravne mehanizme— uključujući evropski Zakon o slobodi medija — da pokrene postupke protiv država članica koje ne poštuju pravila EU. Takođe, treba razmotriti reformu uslovljavanja raspodele sredstava iz fondova EU, kako bi u kriterijume uključila slobodu medija i kako bi mere bile zaista delotvorne. Komisija ima mogućnost da deluje. Vreme je da pokaže političku hrabrost’, kaže Džuli Majercak, šefica kancelarije RBG u Briselu.

Nepoštovanje domaćih zakona

Sistematsko ignorisanje preporuka Evropske komisije pokazuje jednu od dve ključne prepreke u sprovođenju pravila o slobodi medija: države članice ne poštuju sopstvene zakone.

Grčkoj (88. mesto na RBG godišnjem indeksu), Rumuniji (49) i Slovačkoj (29), nezavisnost novinarstva — kao delatnosti od javnog značaja — zakonski je zagarantovana, ali su mediji u praksi podložni politizovanom i netransparentnom sistemu upravljanja koji ugrožava njihovu uređivačku nezavisnost.

Mađarskoj problem leži u narušavanju demokratskih struktura: iako je sloboda medija zakonski priznata, medijski pluralizam praktično ne postoji zbog gotovo potpune kontrole režima Viktora Orbana nad medijskom scenom.

Bugarskoj (59) nedostaje politička volja da se sprovedu zakonske garancije uređivačke nezavisnosti javnog servisa, prema informacijama RBG-a.

Ograničena efikasnost regulatornih tela

Drugi veliki problem odnosi se na regulatorna tela država članica, čija su nezavisnost i efikasnost ključni za očuvanje pluralizma medija, kako je predviđeno Zakonom o slobodi medija u Evropi. Mnoga od ovih tela nisu dovoljno efikasna ili podležu političkom pritisku.

Francuskoj (21. mesto), regulatorno telo Arcom je formalno nezavisno, ali ne preduzima inicijative u okviru svojih ovlašćenja.

Slovačkoj je opstanak nezavisnog regulatora ugrožen zbog politike predsednika Fica i njegove vlade.

Srbiji (98), koja je kandidatkinja za članstvo u EU od 2012. godine, regulatorno telo samo formalno poštuje standarde nezavisnosti prema evropskom zakonodavstvu; u praksi je pod političkom kontrolom vlasti i nije sposobno da suzbije propagandu Rusije i aktuelnog srpskog režima.

Medijski savet u Mađarskoj, koji je na papiru politički nezavisan, zloupotrebljava se za očuvanje interesa režima Viktora Orbana.

Poljskoj (47) regulatorno telo je instrumentalizovano za potrebe krajnje desničarske stranke Pravo i pravda, koja, uprkos porazu na izborima 2023. godine, i dalje drži kontrolu nad delom medijske scene.

Evropska unija ima snažne alate da se nosi sa ovim izazovima: najpre kroz reformu uslovljavanja fondova EU, a zatim i kroz evropski Zakon o slobodi medija EU, koji uključuje i preporuke RBG-a o ovoj oblasti. Sada je na Komisiji da pokaže svoju delotvornost.”

IZVOR: https://www.cenzolovka.rs/cenzolovka/

Najnovije