Neposredno po završetku sinoćnjih masovnih protesta u Novom Sadu, tabloid Informer je objavio snimke sa bezbednosnih kamera beogradskog aerdroma na kojima se vidi aktivista grupe „Sviće”, Nikola Ristić. U tekstu daju podatke o tome gde je Ristić otputovao, u koliko sati i kojim letom. Ristić je za Raskrikavanje izjavio da je BIA bila upoznata s njegovim putovanjem, pošto je tokom nedavnog saslušanja obavestio njihove pripadnike o svojim planovima. Smatra da je „nenormalno” da jedan tabloid poseduje ovakve podatke i dodaje da to oslikava stanje bezbednosti aktivista u Srbiji. Sa beogradskog aerodroma navode za Raskrikavanje da su „na raspolaganju nadležnim organima radi utvrđivanja svih okolnosti”.
Minut posle ponoći na portalu prorežimskog tabloida Informer osvanuo je štur tekst od svega nekoliko rečenica o tome da je aktivista grupe „Sviće” Nikola Ristić otputovao iz Srbije u danu protesta u Novom Sadu.
„Dok njegovi demoliraju Novi Sad, on otišao po instrukcije?!”, tvrdi Informer, uvredljivo ga nazivajući „Đilasov nasilnik”.
U tekstu je, međutim, tabloid objavio tri Ristićeve fotografije očigledno „skinute” sa bezbednosnih kamera beogradskog aerodroma. Na njima se Ristić vidi kako sedi na izlazu, kako se ukrcava u avion i šeta hodnikom. U tekstu iznose detalje o Ristićevom kretanju na aerodromu – u koje vreme je prošao „bording”, kada mu je bio let, kojom avio kompanijom je otputovao i u koju zemlju.
U tekstu, očekivano, nije bilo objašnjenja zašto je bilo u interesu javnosti da zna gde je Ristić otputovao. Bez ikakvih konkretnih dokaza, ovaj tabloid insinuira da je Ristić „otišao po instrukcije”.
Ristić je za Raskrikavanje potvrdio da su fotografije sa aerodroma autentične.
Kaže da su za njegovo putovanje izvan Srbije znali najblliži ljudi, ali i BIA, čiji su ga pripadnici u nedelju odveli na saslušanje, uoči protesta na Savskom trgu. Taj protest usledio je dva dana nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu, kada je život izgubilo 14 ljudi.
„Na saslušanju su me pitali kakvi su moji planovi što se tiče mojih aktivnosti u narednom periodu i ja sam im rekao da nece imati problema sa mnom jer neko vreme neću biti u Srbiji”, kaže Ristić, dodajući da im je rekao kog dana je planirao putovanje i u koju zemlju.
„Nenormalno je da jedan tabloid osim što ima podatke o mom poslovnom računu i transakcijama, sada ima i podatke sa aerodroma o tome kada sam prošao pasošku kontrolu i fotografije”, kaže Ristić, dodajući da ovo sasvim dovoljno „govori o tome kakva je pozicija bezbednosti aktivista kod nas”.
Na pitanje da li planira da tuži Informer jer je objavio podatke o njegovom privatnom kretanju, Ristić kaže da će proveriti sa advokatima da li postoji prostor za podnošenje tužbe.
Raskrikavanje je pitalo Aerodrom Nikola Tesla kako se desilo da tabloid ima fotografije sa njihovih bezbednosnih kamera, ali je odgovor bio prilično štur i birokratski. Navode da kompanija Belgrade Airport „ne raspolaže podacima o putnicima i njihovom kretanju.”
Međutim, navode i da su na raspolaganju nadležnim organima.
„U vezi sa objavom privatnih podataka o kretanju fizičkog lica na Aerodromu Nikola Tesla u medijima, kompanija je, kao i uvek, na raspolaganju nadležnim organima radi utvrđivanja svih okolnosti i činjenica”.
Podaci o Ristiću i ranije „cureli
Ovo nije prvi put da su privatni podaci o Ristiću procureli u medije. Naime, prošle godine su se u javnosti pojavile njegove fotografije iz ličnih dokumenata i to u jeku protesta koji su usledili nakon decembarskih parlamentarnih izbora.
Kako je Raskrikavanje tada pisalo – prvo se na mreži X pojavio video sa protesta na kome se vidi nepoznata žena kako „skroluje„ Vajber čet na svom telefonu, a u njemu su se nalazile fotografije iz ličnih dokumenata nekoliko učesnika protesta, između ostalog i Ristićeva. Ista ta fotografija se kasnije našla i na portalu Alo-a, ali ju je tabloid ubrzo obrisao.
Šabić: Da sam ja Poverenik reagovao bih
Advokat i nekadašnji Poverenik za zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić kaže da bi povodom ovog slučaja sigurno reagovao da je na čelu te insitucije.
„U pitanju je grubo ogrešenje nekog od velikih sistema (da li je to Aerodrom, MUP, BIA ili sve troje) u odnosu na pravo na zaštitu podataka o ličnosti, odnosno privatnosti. Ali ja više nisam Poverenik, treba da pitate aktuelnog”.
On kaže i to da je ovaj slučaj još jedna potvrda su kod nas državni organi „u funkciji obezbeđivanja materijala za „pikantne tekstove” provladinih tabloida.”
Inače, Šabić je danas na svom nalogu na mreži X podsetio na primer iz 2018. godine kada je Informer objavio fotografije izvoda iz matične knjige rođenih i državljanstva dvojice fudbalera reprezentacije Švajcarske, koji su poreklom sa Kosova. Informer je tada objavio dokumenta sa namerom da pokaže da oni imaju srpsko državljanstvo.
Kako je tada pisao portal Kossev izvode i državljanstvo su izdale matične službe gradskih uprava Vranja i Kraljeva istog dana kada je tekst i objavljen.
IZVOR: Raskrinkavanje