U Meti, naravno, nisu oduševljeni ovim izveštajem Savezne trgovinske komisije te je njen glasnogovornik Andy Stone rekao kako je taj potez samo politički trik.
Facebook je više puta do sada upadao u probleme zbog kršenja privatnosti korisnika, a nova istraga koju je nedavno sprovela američka Savezna trgovinska komisija (FTC) pokazala je kako Zuckerbergova kompanija i dalje nije napravila sve što je trebala kako bi zaštitila korisnike, pogotovo one najmlađe. Ova kompanija je sa FTC-om još 2020. postigla nagodbu tešku čak 5 milijardi dolara, a osim finansijske kazne, tada su dogovorena pravila koja bi Meta trebala da poštuje ali kako je pokazala nova istraga, neka su od tih pravila prekršili.
Odgovornost Facebooka, navodi se u tom izveštaju, ugrozila je sigurnost mladih korisnika, a kritikovane su i nedovoljno dobre roditeljske kontrole. Tako se pokazalo da korisnici mlađi od 13 godina, bez roditeljskog dopuštenja i nadzora komuniciraju s drugim osobama putem Metinih društvenih mreža. Takođe, iako su iz Mete ranije najavili kako aplikacijama trećih strana neće davati privatne informacije o korisnicima ako oni te aplikacije ne koriste 3 meseca, u teoriji se pokazalo da one i dalje imaju pristup podacima.
Iz FTC-a su zato dali svoje predloge što bi Meta trebala da napravi, a ako Zuckerbergova kompanija zaista bude morala postupiti prema njima, time bi se moglo značajno ugroziti poslovanje kompanije u budućnosti, uključujući i širenje na tržište virtuelne stvarnosti koje je Zuckerbergov glavni fokus.
Meti bi, prema tom predlogu, trebala da se zabrani monetizacija podataka koje skuplja od mladih korisnika, a zanimljivo je da se traži i odlaganje lansiranja novih opcija sve dok neka treća strana ne prouči jesu li one u skladu s politikom privatnosti s kojom se štite korisnici i tek onda da zeleno svetlo za njihovu implementaciju. Takođe, zatražena su i nova ograničenja oko načina na koji Meta može da koristi svoju tehnologiju za prepoznavanje lica te bi kompanija od svakog korisnika morala da zatraži dopuštenje za svako buduće korišćenje te tehnologije.
U Meti, naravno, nisu oduševljeni ovim izveštajem Savezne trgovinske komisije te je njen glasnogovornik Andy Stone rekao kako je taj potez samo politički trik. Smatra kako FTC ima poseban pik na Metu, dok kineskim kompanijama poput TikToka dopuštaju da bez ograničenja posluju na američkom tlu.
IZVOR: Advertiser Serbia