Googleova matična kompanija Alphabet objavila je svoju zaradu u četvrtom kvartalu, promašivši očekivanja analitičara kada je reč o prihodima od oglašavanja, srži poslovanja tehnološkog giganta.
Akcije su pale za 4% u produženom trgovanju.
Prihod, isključujući troškove akvizicije, za treći kvartal iznosio je 72 milijarde dolara, u odnosu na očekivanja od skoro 71 milijardu dolara. To je više od 63,12 milijardi dolara koliko je kompanija zaradila u istom periodu prošle godine. Ali činilo se da su se investitori fokusirali na neuspeh prihoda od reklamiranja.
Evo nekih od najznačajnijih pokazatelja Alphabeta u poređenju sa onim što je Wall Street očekivao za četvrti fiskalni kvartal kompanije, prema podacima Bloomberga:
– Prihod, isključujući troškove akvizicije: 72,32 milijarde dolara u odnosu na očekivanih 70,97 milijardi dolara (63,12 milijardi dolara u četvrtom kvartalu 2022.)
– Prilagođena zarada po akciji: 1,64 USD u odnosu na očekivano 1,59 USD (1,05 USD u četvrtom kvartalu 2022.)
– Prihod od clouda: 9,19 milijardi dolara naspram očekivanih 8,95 milijardi dolara (7,32 milijarde dolara u četvrtom kvartalu 2022.)
– Prihod od oglasa: 65,5 milijardi dolara u odnosu na očekivanih 65,8 milijardi dolara (59,04 milijarde dolara u četvrtom kvartalu 2022.)
Izveštaj dolazi samo nekoliko nedelja nakon što je Google otpustio stotine radnika u više odeljenja jer kompanija želi da smanji troškove i fokusira se na oblasti rasta, uključujući veštačku inteligenciju. Tehnološki gigant se pridružuje nekolicini svojih kolega i drugima širom korporativne Amerike koji su se oslanjali na otpuštanja kako bi povećali efikasnost nakon značajnih ekspanzija u eri COVID-a.
Prošle godine se na Google naširoko smatralo da sustiže Microsoft (MSFT), koji je među prvima u svetu tehnologije požnjeo kulturno uzbuđenje oko potrošačkih AI chatbota. Microsoft je investirao u OpenAI, kompaniju koja stoji iza popularnog chatbota ChatGPT.
Kompanija se zalaže za dodatni tržišni udeo na tržištu računarstva u oblaku, gde je trenutno treća, iza rivala sa Zapadne obale Amazona (AMZN) i Microsofta.
IZVOR: SEEbiz