ZAJEDNO BEZ MRŽNJE

Kada političari koriste govor mržnje, mislim da to svi moramo preneti, kako bi birači mogli da imaju kompletnu sliku o njima, izjavio je glavni urednik onlajn izdanja Večernjeg lista Dario Markas, na forumu „Zajedno bez mržnje“, koji je danas održan u Zagrebu.

On je rekao da moderatori na njegovom portalu čiste govor mržnje, a najave da će ih zbog toga tužiti za cenzure stižu mu svakodnevno, prenosi Radio slobodna Evropa.

Na Forumu koji su organizovali Hrvatsko novinarsko društvo i Fondacija Friedrih Ebert istaknuto je da valja raditi na medijskoj pismenosti đaka od osnovne škole, na suzbijanju kampanja govora mržnje i fingiranja objektivnosti i na redefinisanju pozicije “klasičnih” medija u novoj digitalizovanoj stvarnosti.

Dina Vozab sa studija novinarstva na zagrebačkom Fakultetu političkih nauka rekla da su za 40 odsto najmlađih generacija glavni izvor vesti društvene mreže, a da oni ne prepoznaju da li je reč o Večernjem listu ili Jutarnjem listu.

Marko Biočina iz Jutarnjeg lista upitao je šta da se radi sa situacijom kada portparol predsednika Republike, u službenom saopštenju, portparola Vlade proziva i naziva „učenikom JUTEL“, aludirajući verovatno da mu je otac Goran Milić bio urednik TV „Jutel“ 1990-1991. godine, televizije bliske tadašnjem saveznom premijeru Anti Markoviću?

Ako se taj nedopustivi govor mržnje dozvoli političarima, kako ga onda braniti građanima, dodao je on.

Zamenik glavnog urednika dnevnika 24sata Ivan Buča istakao je da je govor mržnje postao sinonim za komentare.

Robert Zuber s portala R+ smatra da treba ukinuti komentare u medijima.

„Ne šteti Njujork tajmsu, ne šteti Vašington postu, ne šteti Tajmsu, ne šteti Observeru. Svi su on ukinuli komentare,“ rekao je on.

Ne mogu se ukinuti kometari, a u isto vreme ostati medijski „igrač“, smatra novinarka iz Kelna Iva Krtalić.

Ona je ukazala da u Nemačkoj postoji zakonska obaveza da se u roku od 24 sata izbriše komentar koji sadrži govor mržnje.

Hajrudin Hromadžić sa Filozofskog fakulteta u Rijeci upozorio je da je na nizak nivo medijske pismenosti .

On je istakao da su hitno potrebne ozbiljne obrazovne reforme u smeru medijskog opismenjavanja na nivou starijih razreda osnovne škole.

IZVOR: FoNet

Najnovije