Krovna organizacija mladih Srbije, najviše nezavisno predstavničko telo mladih u Republici Srbiji, pratila je izbornu kampanju i istraživala u kojoj meri se izborni akteri obraćaju mladima, koje teme mladih politički subjekti otvaraju, kao i na koji način se suočavaju sa problemima mladih o kojima govorimo u javnom diskursu. Praćeno je koliko mladih je na izbornim listama za Narodnu skupštinu, da li oni ili neki drugi akteri komuniciraju ka mladima i o mladima, da li se predlažu konkretne politike ili su obraćanja na nivou obećanja ka mladima.
Monitoring izborne kampanje realizovan je iz dva dela, imajući u vidu prekid izbornih radnji usled proglašenja vanrednog stanja. Od samog raspisivanja izbora i početka izbornih radnji i kampanje, od 4. do 15. marta, tim mladih istraživača i istraživačica, zajedno sa KOMS timom pratili su direktna partijska obraćanja, stavove, obećanja, poruke političara/kandidata. Monitoring je nastavljen i nakon 11. maja, kada je Republička izborna komisija donela rešenje o nastavku izbornih radnji. Izbornu kampanju 2020. godine obeležio je veći broj mladih na izbornim listama, mali broj aktera koji su pitanja mladih prožimali kroz svoju kampanju i dominantno veći broj obećanja i opštih priča u odnosu na konkretne mere za unapređenje položaja mladih.
Polovina izbornih listi se uopšte nije obratila mladima
Izborna kampanja koja se realizovala u 2020. godini pokazala je da, uprkos svim izazovima sa kojima se suočavaju, o čemu govore brojna istraživanja u državi i regionu, mladi i pitanja važna njima nisu u velikoj meri bila u fokusu izbornim akterima. Tek su 10 od 21 izborne liste, uz kampanju bojkota, prepoznale specifičan položaj mladih i na neki način pokušale da u okviru svojih programa ponude rešenja za ovu društvenu grupu. Zaključujemo na osnovu ovoga da političke elite ne prepoznaju mlade kao biračko telo kome bi trebalo da se posvete i za koje je potrebno da kreiraju specifične mere i programe, što doprinosi apatiji i pasivizmu mladih, koji se javlja kao reakcija na to da se retko koji politički akter direktno obraća njima.
2.5 puta više obećanja od konkretnih mera za unapređenje položaja mladih
Analizirajući obraćanja listi koje su se dotakle pitanja mladih u svojim javnim nastupima i programu, možemo zaključiti da postoji jasno prepoznavanje problema, tema i izazova koje je neophodno prevazići kako bi mladi imali više prilika i uslova za kvalitetan život. Stranke su čule autentične probleme mladih i nevezano od toga da li su do sada bile pozicija, opozicija ili u bojkotu, akteri su govorili o istim problemima mladih, poput odlaska iz države i drugih demografskih pitanja, zapošljavanja, obrazovanja, zdravstva, itd. Ipak, iako se čini da akteri jasno prepoznaju probleme, teme i izazove mladih, nije mnogo ponuđeno kao rešenje za ključna pitanja.
Samo 15 mera kreirano je za mlade tokom celokupne izborne kampanje od strane izbornih listi i aktera u bojkotu. Mnogo više od konkretnih mera nuđena su obećanja. Politički subjekti uputili su ukupno 37 obećanja mladima u toku ovogodišnje izborne kampanje. Mladima se dominantno nude opšta obećanja, bez konkretizovanih planova o načinu na koji se rešavaju izazovi o kojima se govori, što mladi i prepoznaju i time se dodatno udaljavaju od institucija i učešća u demokratskim procesima u društvu na svim nivoima upravljanja.
Više mladih poslanika i poslanica
Ipak, novi saziv parlamenta doneće nam veći broj mladih poslanika i poslanica, a bilo je i više mladih kandidata/kinja na izbornim listama u odnosu na prethodni saziv i kampanju. Na 21 izbornoj listi, od 3419 kandidata/kinja, ukupno je kandidovano 580 mladih. Ovaj broj predstavlja 16,96% od ukupnog broja kandidata/kinja za narodne poslanike i poslanice. Novi saziv Narodne skupštine Republike Srbije imaće veći broj mladih lica u odnosu na prethodne sazive, ukupan broj izabranih mladih narodnih poslanika/ca biće oko 28, što je u odnosu na prethodni saziv čak 7 puta više. Veći broj mladih poslanika i poslanica sam po sebi neće promeniti položaj mladih, ali predstavlja nužan korak ka podmlađivanju Narodne skupštine i uspostavljanju direktnog kontakta mladih sa svojim predstavnicima i predstavnicama u ključnom zakonodavnom telu Republike Srbije. KOMS će kao zagovaračka platforma mladih u narednom periodu usmeriti svoje programe za kreiranje preko potrebnog dijaloga mladih sa institucijama, kako bi se izazovi prepoznati u kampanji našli na agendi ključnih donosioca odluka.
Izveštaj o monitoringu izborne kampanje – KOMS – link
Miljana Pejić, menadžerka programa Krovne organizacije mladih Srbije