Diskurziva, organizacija za zaštitu životne sredine, po prvi put je organizovala foto-konkurs na temu zaštićenih područja Srbije – EKOKO.
24.11. u nedelju, u Muzeju primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, od 19 časova zvanično su proglašeni pobednici i otvorena je izložba najuspešnijih radova sa konkursa.
Tema ovog konkursa i izložbe fotografija nisu bila samo područja pod zaštitom, staništa, nacionali parkovi i predeli izuzetnih odlika…već i ukazivanje na moć fotografije da utiče na svest i emocije kod posmatrača.
Kako drugačije ukazati na važnost očuvanja prirode, time planete Zemlje, osiguravajući bezbedan i zdrav opstanak na njoj? Putem fotografije – najmasovnijeg sredstva komunikacije danas.
Foto-izložbom podižemo pažnju javnosti ukazujući na srpsko najveće bogastvo: nacionalne parkove, parkove prirode, predele izuzetnih odlika, zaštićena staništa.
Fotografija zauzima 80% sadržaja koji se svakodnevno objave u medijima, a na društvenim mrežama i do 100%. Ovako moćno vizuelno medijsko sredstvo najbolji je konektor između publike i nauke, naročito kada su u pitanju društveno-odgovorne teme.
Poručujemo publici: „Priroda je umetničko, autorsko delo, ne smeš je promeniti, preoblikovati, niti neovlašćeno preuzeti!!“
Konkurs i izložba fotografija deo su projekta „Izazovi eko novinarstva“ koji je podržalo Ministarstvo za zaštitu životne sredine.
Partneri na projektu Diskurzive su: National Geographic Srbija, WWF Srbija, Muzej primenjene umetnosti, Asocijacija medija, Festival fotografije Vizualizator, Centar za razvoj fotografije.
Na konkurs je stiglo 1500 fotografija nacionalnih parkova, predela izuzetnih odlika i staništa.
Stručni žiri je odabrao 30 fotografija koje su izložene u Muzeju primenjene umetnosti, u galeriji na prvom spratu.
1. mesto Josip Šarić, fotografija: “Crvenka – topole”
2. mesto Jaroslav Pap, fotografija “Tiski cvet – Kanjiža”
3. mesto Nenad Marić, fotografija “Zaovine”
Autori fotografija sa izložbe su:
- Aleksandar Marković
- Đorđe Đerić
- Dragan Babović
- Dragan Lapčević
- Goran Kovačević
- Jan Valo
- Jelena Tupenarac
- Lazar Toković
- Maja Radulović
- Miloš Krstić
- Petar Nešić
- Radovanka Vukosavljević
- Saša Džambić
- Saša Lalić
- Snežana Lerh
- Tatjana Blešić
- Vladimir Mijailović
Članovi žirija, bili su:
Igor Rill, glavni i odgovorni urednik časopisa National Geographic
Srbija
Dragoljub Zamurović, umetnik fotografije
Aleksandar Kostić, profesor fotografije na katedri kamere Fakulteta
dramskih umetnosti
Zvezdan Mančić, direktor Centra za razvoj fotografije i Festivala
fotografije Vizualizator
Otvaranju izložbe fotografija je prethodila tribina „BG EKO PRESS“ na temu zaštićenih područja Beograda, čiju realizaciju je podržao Grad Beograd – sekretarijat za zaštitu životne sredine.
Beograd ima svoje skrivene kutke, zaštićena i ugrožena područja, koja na tribini otkrivamo. Tribina je pokrenula značajna pitanja o ulozi medija u procesu obrazovanja građana.
Posećenost tribine i aktivna uloga publike govori u prilog tome da se građani interesuju za zaštitu prirode u svom gradu i da su im informacije potrebne kako bi unapredili, ne samo znanje, već i izgled svog grada.
Gosti Diskurzive, govornici na tribini, bili su:
dr Milan Paunović, direktor Prirodnjačkog muzeja u Beogradu,
Igor Ril, Nacionalna geografija,
Tomica Mišljenović, Biološki fakultet,
Gordana Vlajić, eko-novinar