DANAS: STUDENTI NADIGRALI INFORMER I TUŽILAŠTVO: AKCIJA „MAYDAY“ OTKRILA ŠPIJUNA MEĐU NJIMA

Na televiziji Informer je u ponedeljak emitovan snimak sa plenuma studenata na Medicinskom fakultetu na kojem navodno planiraju blokadu aerodroma Nikola Tesla i upad u kontrolu leta. Dragan J. Vučićević je ovo nazvao „planiranjem terorističkog akta“. Više javno tužilaštvo je odmah reagovalo naloživši MUP-u i BIA da prikupe sve informacije u vezi sa snimkom, a jedan student je čak i priveden na informativni razgovor.

Na snimku koji traje oko 35 sekundi zaista se vidi student koji svojim kolegama predstavlja plan takozvane akcije „Mayday, Mayday“, pominje kontrolu leta, radno vreme radnika i kaže kako akcija mora biti izvršena „od sedam do jedan“.

On je u ponedeljak uveče priveden na informativni razgovor i oduzeti su mu telefon i laptop, a pušten je nekoliko minuta iza ponoći.

Sa snimka se ne može sa sigurnošću zaključiti šta ova akcija podrazumeva i koji je njen konkretan cilj, ali u programu na TV Informer su iznete tvrdnje da studenti planiraju blokadu aerodroma i svojevrsan „teroristički napad“.

Studenti Saobraćajnog fakulteta koji su prisustvovali ovom plenumu su ubrzo nakon emitovanja snimka izdali saopštenje u kojem su objasnili da su planovi izneseni tom prilikom bili deo pažljivo osmišljene strategije za otkrivanje izvora curenja internih informacija, a i na snimku se jasno vidi natpis „Spinujte OVO“, vrlo verovatno upućen provladinim tabloidima.

Dakle, prema njihovim tvrdnjama, plan za blokadu aerodroma Nikola Tesla bio je samo deo taktike da se otkrije „uljez“, a emitovanje snimka na Informeru im je pomoglo upravo u tome.

Dragan J. Vučićević se onda u jednom uključenju na svojoj televiziji zahvalio studentu koji je poslao snimak, a zapravo je reč o Vojinu Lazareviću, većniku iz Mladenovca koji je uspeo da se „preruši“ u studenta medicine.

„Informer funkcioniše kao deo državnog aparata, on samo izvrši ono što se tog dana naredi iz predsednikove kuhinje, uz malu pomoć iz službe i tužilaštva. To je pravi kolegijum Informera, njega ne uređuje Vučićević, tamo ni vremensku prognozu ne smeju da objave bez pitanja“, kaže za Danas Perica Gunjić, urednik portala Cenzolovka, komentarišući ovu situaciju.

Vučićević je, nakon što je tužilaštvo reagovalo, a student sa snimka uhapšen, na svojoj televiziji više puta izjavio kako je pomogao u sprečavanju terorističkog napada.

Gunjić ipak smatra da su i Vučićević i tužilaštvo u ovoj situaciji izigrani od strane studenata.

„U tabloidnoj državi, tužilaštvo nije ništa bolje od Informera. Tako je tužilaštvo hapsilo bez da uključi mozak i razmisli malo o poruci koju su im studenti za Informerovog kamermana napisali velikim slovima na tabli ‘Spinujte OVO’. Studenti se igraju ne samo sa tabloidima, nego i sa tabloidnim institucijama.“, kaže Gunjić.

Ono što je određeni deo javnosti iznenadilo je i to što je Više javno tužilaštvo veoma brzo reagovalo.

Isti dan nakon emitovanja snimka, MUP i BIA su dobili naloge da prikupe obaveštenja povodom video i audio zapisa nastalih na skupu u prostorijama Medicinskog fakulteta u Beogradu.

„Brza reakcija VJT u Beogradu, povodom dostavljanja Zahteva za potrebna obaveštenja BIA i MUP-u, po pitanju objavljenog snimka studenata, na kojem se navodno čuju (vide) studenti koji planiraju blokadu Aerodroma Nikola Tesla, smatram da je konkretno reakcija upravo onakva kakva bi tužilaštvo trebalo da bude, ali u svim slučajevima i uvek“, kaže tužiteljka Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Jasmina Paunović.

Ona smatra da je selektivna primena zakona u postupanju VJT-a krajnje neprihvatljiva, jer se time svesno favorizuju pojedini potencijalni osumnjičeni tokom predistražnih i istražnih postupaka.

„Kada to kažem, postavlja se pitanje zašto tužilaštvo ne reaguje tako brzo u slučaju ‘Zvučnog topa’ oko prikupljanja informacija o tome šta je doprinelo ‘razbijanju’ mirnih protesta 15. marta, kada se veliki broj građana (oko 3000) zbog narušenog zdravstvenog stanja javio lekarima“, kaže Paunović.

Ona postavlja pitanje zašto je navedeni snimak prvo objavljen putem medija, a ne dostavljen policiji kao nadležnom organu.

„Da se u mnogim predmetima postupa selektivno kada je u pitanju prikupljanje potrebnih obaveštenja od strane tužilaštva, svedoci smo u mnogim slučajevima. Tako, na primer, prilikom objavljivanja od strane novinara-istraživača, kada su u pitanju mnoge koruptivne radnje, tužilaštvo gotovo nikad ili sa velikim zakašnjenjem krene u neku predistražnu radnju, sve čekajući ‘najavu’ za dalje postupanje u istom slučaju“, ističe Paunović.

Novinar Branko Čečen tužilaštvo je nazvao ličnim servisom Aleksandra Vučića koji služi gonjenju onih koji „umišljaju da su slobodni građani u demokratskoj državi“.

„Evo, imam jedan predlog: nedavno sam pročitao da je profesorka Ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Nišu rekla da je zaprećena kazna za kršenje ustava na funkciji predsednika Srbije – razrešenje sa funkcije. Eno, predsednik Srbije rutinski vodi sednicu Vlade Srbije, a posle se javno meša u rad tužilaštva najavljujući represiju prema policajcima i tužiocima sa čijim se radom ne slaže. Ukratko, cepa Ustav na sitne komadiće. Ja molim tužilaštvo da postupi po zakonu, pa će svi problemi Srbije odjednom postati mnogo jednostavniji za rešavanje“, kaže Čečen.

On smatra da tužilaštvo selektivno reaguje na ozbiljne slučajeve, dok brzo postupa po pitanjima koja su u interesu vlasti, što ukazuje na otvoreno samovlašće institucija.

„Eno, pre više od šest meseci mediji su objavili da je čovek ubijen od batina u policijskoj stanici, tužilaštvo još uvek nije javilo šta je bilo s tim. Reka krivičnih dela koja i laik vidi teče kroz naše medije, ali će jedan protivzakonito snimljen razgovor da uznemiri Glavnog javnog tužioca Višeg suda u Beogradu“, zaključuje Čečen.

Izvor: https://www.danas.rs/vesti/drustvo/studenti-informer-tuzilastvo/

Najnovije