RASKRINKAVANJE: DOK JE ZA INFORMER RUŠENJE VUČIČA I DALJE U MODI, INSTITUCIJE SKLANJAJU DOKAZE PODRŠKE OD USAID-A

Odluka Trampove administracije da na tri meseca zaustavi sve projekte Agencije za međunarodni razvoj (USAID) i njihovo finansiranje izazvala je likovanje domaćih tabloida, jer bi mogla uticati na pojedine organizacije civilnog društva koje su imale projekte sa USAID-om. Ipak, prorežimski tabloid Informer otišao je korak dalje optužujući Bajdena da je preko USAID-a dao preko 900 miliona dolara za rušenje Vučića. Do te cifre, tabloid je došao sabiranjem sredstava koje je USAID u poslednje četiri godine dao za projekte na Kosovu i u Bosni i Hercegovini. Međutim, projekti koje je ova Agencija sprovodila u zemljama Zapadnog Balkana odnosili su se na jačanja kapaciteta civilnog sektora, demokratije, ekonomije, ljudskih prava, transparentnosti. Informerove tvrdnje o rušenju Vučića postaju još apsurdnije kada se uzme u obzir da je USAID brojne projekte sprovodio i sa Vladom Srbije – uključujući inicijative za jačanje energetskog sektora i zdravstvenog sistema u zemlji.

Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) i njena budućnost ovih dana je jedna od glavnih tema u domaćoj i svetskoj javnosti imajući u vidu da je Trampova administracija odlučila da obustavi njen rad u naredna tri meseca.

Ova Agencija, inače osnovana 1960. godine, ima širok spektar aktivnosti – od pružanja humanitarne pomoći, obezbeđivanja hrane zemljama koje gladuju, preko različitih zdravstvenih programa i obezbeđivanja vakcina, pa do jačanja demokratije, ekonomskog napretka, razvoja civilnog društva, ulaganja u obrazovanje, zaštitu životne sredine. Kako navodi BBC na srpskom, zapošljava oko 10 hiljada ljudi od čega dve trećine radi u inostranstvu. Agencija je finansirala različite projekte civilnog sektora, ali i one koje sprovode vlade zemalja.

Njena budućnost trenutno je neizvesna, a sve ovo podstaklo je prorežimski tabloid Informer da optuži Džoa Bajdena da je preko USAID-a dao 939 miliona za rušenje Vučića.

Ove ozbiljne i neutemeljene optužbe, Informer zasniva na podacima o tome koliko je novca USAID-a za vreme Bajdenovog mandata izdvojio za Kosovo i Bosnu i Hercegovinu.

„Američka organizacija za međunarodni razvoj (USAID) isplatila je šiptarskim eksremistima sa Kosova i Metohije čak 537 miliona dolara. Islamisti iz Bosne i Hercegovine dobili su 402 miliona dolara”, tvrdi Informer uz tipičan govor mržnje. „Ovaj silni novac otišao ljudima koji konstantno napadaju vlast u Beogradu”, zaključuje se u tekstu.

Dodaju da je „sumnjivo finansiranje potvrdio i Ričard Grenel”, inače Trampov saradnik.

Grenel je zapravo 4. februara na svom X nalogu retvitovao objavu naloga kos.data koji je taksativno naveo koliko novca je USAID donirala zemljama Zapadnog Balkana u periodu od 2020. do 2024. godine.

Uz to je napisao da „teškim radom Amerikanci plaćaju porez, dok političari u Vašingronu taj novac troše nesmotreno. Milijarde dolara su date levičarskim nevladinim organizacijama za sprovođenje radikalne politike u drugim zemljama”.

Brojke koje su se proširile mrežama, prethodno je 30. januara objavio BIRN, sa grafikonom koliko novca je svake godine od 2020. do 2024. USAID donirao Srbiji, Kosovu, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Severnoj Makedoniji i Albaniji.

Ukupna cifra, kako je BIRN izračunao iznosi oko 1,7 milijardi dolara, ali se Informer bazirao isključivo na iznose koje su u navedenom periodu dobili Bosna i Hercegovina i Kosovo.

Ipak, sudeći prema trenutno dostupnim podacima USAID je u Bosni i Hercegovini recimo ulagao novac u projekte koji se tiču razvoja turističkog sektora i jačanja ljudskih prava. Na Kosovu je ova Agencija sprovodila projekte poput jačanja transparentnosti opština, kapaciteta civilnog društva, rodnu ravnopravnosti i različitosti. Sa vladom Kosova su sprovodili projekte koji su se ticali jačanja ekonomije.

Tvrdnja da je Bajden uložio 900 miliona dolara za rušenje Vučića još je više apsrdna imajući u vidu da je ova Agencija pomogla realizaciju različitih projekata sa vladom Srbije, i za vreme Vučićevog mandata.

Tome recimo svedoči i izložba „Dvadeset godina partnerstva / zajedno stvaramo“, kojom je 2021. obeleženo 20 godina saradnje između USAID-a i Srbije. Otvaranju izložbe su pristustvovali tadašnja premijerka Ana Brnabić i Ivica Dačić, koji je bio predsednik Skupštine.

Na sajtu Vlade Srbije se navodi da je od 2001. do novembra 2024. USAID je u Srbiju uložio oko 1,2 milijarde dolara. Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević navela je krajem prošle godine da je preko 900 miliona dolara bilo namenjeno za razvojne svrhe.

Vebsajt USAID-a trenutno nije dostupan, te je nemoguće utvrditi u kojim sve državnim projektima je ova Agencija učestvovala, ali smo neke od njih naveli u nastavku.

Kako je pisao RSE, USAID je 2021. godine Srbiji obezbedio više od devet miliona dolara pomoći da se izbori sa posledicama pandemije korona virusa. Pomoć je obuhvatala nabavku ambulantnih vozila, medicinske opreme i kontejnera za testiranje, kao i saradnju sa Crvenim krstom Srbije i UNICEF-om radi pomoći najugroženijim porodicama.

USAID je krajem 2022. uložio 127 hiljada dolara za renoviranje i opremanje nekoliko prostorija Instituta za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut”, a osim toga su obezbedili i sanitete za ambulante tri opštine u Srbiji.

USAID je tokom 2021. Srbiji donirao 22 miliona dolara za unapređenje privrede, energetsku efiksanost, jačanje medija i zaustavljanje odliva mozgova. Tadašnja ministarka za evrointegracije, Jadranka Joksimović navela je da će ovaj novac biti iskorišćen za jačanje demokratskih institucija, da javna uprava bude dostupna građanima, kao i za ravnomeran regionalni razvoj, koji podrazumeva i zapošljavanje teže zapošljivih grupa.

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave se iste godine pohvalilo da je čak 25 opština u Srbiji deo USAID-ovog Projekta za odgovornu vlast koji ima za cilj da poveća transparentnost i učešće građana u donošenju odluka u lokalnim samoupravama, ali i borbu protiv korupcije.

Početkom 2023. godine Ministarstvo rudarstva i energetike i USAID potpisali su Memoandum koji je podrazumevao rad na unapređenju energetske efikasnosti u Srbiji.

Poznato je i da je USAID učestvovao u formiranju Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) čija je potpredsednica jedno vreme bila Ana Brnabić.

Ovih dana, stranački funkcioneri SNS-a su likovali zbog odluke da USAID obustavi projekte i finansiranje organizacija civilnog sektora u Srbiji, zbog čega su ih korisnici na društvenim mrežama podsećali da je USAID podržavao i razne državne projekte. Jedan od njih je bio razvoj sajta Narodne Skupštine Srbije, što se do juče videlo i na samom sajtu. Danas ove informacije više nema.

IZVOR: https://www.raskrikavanje.rs/page.php?id=Dok-je-za-Informer-rusenje-Vucica-i-dalje-u-modi-institucije-sklanjaju-dokaze-podrske-od-USAID-a-1439

Najnovije