DANAS: RADNA GRUPA: NAJVIŠE NAPADA U 2024. NA NOVINARE N1, NOVE S I RADARA, PRVI PUT NOVINARKE ČEŠĆA META

Stalna radna grupa za bezbednost novinara saopštila je da su tokom godine najizloženije napadima bile redakcije N1 sa podnetih 13 krivičnih prijava, Nova S sa šest i nedeljnik Radar sa četiri prijave kao i da je 2024. prva godina u kojoj su po podacima tužilaštva, novinarke procentualno češće bile meta napada i pretnjih od njihovih kolega.

Lea Levi, autorka plakata “Zaustavimo nasilje nad novinarima”, na konkursu “Vizualizacija medijske scene” 2024.

Na poslednjem tromesečnom sastanku te radne grupe u ovoj godini saopšteno je da je Vrhovno javno tužilaštvo u oktobru formiralo tri a u novembru osam predmeta koji se tiču bezbednosti novinara u Srbiji.

„Od početka godine pa do 31. novembra, u svim javnim tužilaštvima u Srbiji formirano je ukupno 55 predmeta na štetu novinara. Tokom 2023. godine tužilaštvo je formiralo 76, a u 2022. i 2021. po 87 predmeta“, saopštila je Radna grupa.

Navodi se i da je od 44 novinara koji su bili žrtve napada tokom ove godine, 19 muškog (43,18 odsto) a 25 ženskog pola (56,82 odsto).

„Kada je reč o rešenim slučajevima, do kraja novembra doneta je prvostepena ili konačna odluka u 16 predmeta (29,09 odsto) od kojih jedna osuđujuća presuda, jedan oportunitet, 11 službenih beleški da nema mesta pokretanju krivičnog postupka i u tri slučaja su krivične prijave odbačene. Preostalih 39 predmeta su u različitim istražnim i dokaznim fazama“, stoji u saopštenju.

Ocenjeno je da je rast broja napada na novinare „naročito primetan“ tokom događaja poput građanskih protesta i drugih vrsta javnih okupljanja.

„Članovi Radne grupe su izrazili zabrinutost u vezi sa efikasnošću istraga za napade na novinare s obzirom da postoji veliki broj slučajeva iz ove godine (29 predmeta) u kojima je tužilaštvo, prema zakonom propisanoj proceduri, podnelo policiji zahtev za prikupljanje obaveštenja u konkretnim slučajevima, na koje još uvek nije odgovoreno“, piše u saopštenju.

Dodaje se da je na sastanku analiziran izveštaj organizacije Amnesti Internešnl (Amnesty International) u kom se navodi da je novinaru iz Dimitrovgrada Slaviši Milanovu tokom informativnog razgovora u policiji otključan mobilni telefon bez njegovog znanja i da mu je instaliran softver koji omogućava praćenje i pristup njegovim privatnim podacima.

„U vezi sa tim, pomenut je i slučaj Ljubomira Stefanovića, novinara portala SlavijaInfo, koga su, po njegovim rečima, pripadnici Bezbednosno-informativne agencije priveli na informativni razgovor u vezi sa novinarskim radom. S obzirom na ozbiljnost navoda o neovlašćenom prisluškivanju, nadzoru i praćenju pojedinih novinara, Stalna radna grupa će pomno pratiti sve takve slučajeve i preduzeti dodatne mere kako bi se utvrdilo da li je došlo do izvršenja nekih krivičnih dela na štetu novinara i da li su poštovane zakonom propisane procedure“, stoji u saopštenju.

Stalna radna grupa za bezbednost novinare formirana je u januaru 2017. godine a čine je predstavnici Vrhovnog javnog tužilaštva (VJT), Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), Udruženja novinara Srbije (UNS), Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), Nezavisnog udruženja novinara Vojvodine (NDNV), Asocijacije medija, Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Asocijacije onlajn medija (AOM), kao i Misije OEBS u Srbiji u statusu posmatrača.

IZVOR: https://www.danas.rs/vesti/drustvo/radna-grupa-najvise-napada-u-2024-na-novinare-n1-nove-s-i-radara-prvi-put-novinarke-cesca-meta/

Najnovije