Međunarodna federacija novinara (IFJ) insistira da nacionalne vlade snose odgovornost kada su novinari ubijeni ili targetirani širom sveta, posebno oni u Palestini, Libanu, Izraelu i Siriji, kao posledica rata u Gazi. Ovo saopštenje IFJ objavljuje povodom 2. novembra, desete godišnjice Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima.
Prema najnovijim statistikama IFJ-a, od početka godine ubijeno je najmanje 76 novinara i medijskih radnika zbog njihovog novinarskog rada, od čega 46 u Gazi.
IFJ posebno osuđuje stav Izraela prema novinarima i njegove napade na medijske radnike kao rezultat rata u Gazi. Najmanje 146 novinara izgubilo je život tamo od početka sukoba u oktobru 2023. godine, što je najkrvaviji period u istoriji novinarstva.
Od oktobra 2023. godine, IFJ je više puta apelovao na Ujedinjene nacije, zahtevajući prekid vatre i pozivajući na humanitarnu i logističku pomoć za novinare, uključujući zaštitnu opremu koja im je uskraćena.
IFJ je takođe pozvao izraelsku vladu da ukine zabranu koja sprečava međunarodne novinare da uđu u pojas Gaze. Pored toga, IFJ optužuje Izrael za kršenje rezolucija Saveta bezbednosti UN 2222/2015 i 1738/2006, koje osuđuju međunarodne napade na novinare i medijske radnike u situacijama oružanih sukoba.
U ostatku sveta, IFJ žali zbog beskrajnih samovoljnih hapšenja, zastrašivanja, nestanaka, fizičkih napada i onlajn pretnji novinarima, koji imaju za cilj da ućutkaju medije i uguše priče od javnog interesa.
Federacija posebno ukazuje na druge zemlje u kojima je nekažnjivost rasprostranjena, na primer, Pakistan sa 9 ubistava ove godine, Kolumbiju, gde je bilo više slučajeva pretnji, napada i dva ubijena novinara u 2024. godini, Kosovo gde 19 ubistava i novinara ostaje nekažnjeno i Sudan, još jednu zemlju u ratu gde je ove godine ubijeno najmanje četiri novinara.
Predsednica IFJ-a Dominik Pradalije rekla je: “Ova godina ponovo je tužan dan kada je u pitanju nekažnjivost. Apsolutno ne postoji slobodno i sigurno okruženje za rad novinara i trenutno smo svedoci najkrvavijeg perioda u istoriji novinarstva zbog sukoba u Gazi i susednim zemljama. Vlade širom sveta moraju snositi odgovornost za zločine počinjene protiv novinara, a UN mora učiniti više da očuva slobodu medija, uključujući poziv na sprovođenje svojih rezolucija. Krajnje je vreme da međunarodna zajednica kaže ‘kraj nekažnjivosti’ i usvoji obavezujuću UN Konvenciju o sigurnosti i nezavisnosti novinara i drugih medijskih profesionalaca.”
Ove godine, IFJ će predstavljati njegov potpredsednik, palestinski novinar i predsednik Sindikata palestinskih novinara (PJS) Nasser Abu Bakr, na globalnoj komemoraciji Dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima u UN 6-7. novembra 2024. u Adis Abebi, Etiopija. Tema događaja biće Bezbednost novinara u krizama i vanrednim situacijama.
IZVOR: UNS