Po završetku Medimocracy kampa u Ohridu, Asocijacija medija, uz asistenciju iskusnih mentora: Ruže Veljović, Corporate Affairs & Communications Director WMG i multiplikatorke Deutsche Welle Akademije i Lazara Čovsa, multiplikatora Deutsche Welle Akademije i novinara BBC, obučila je 12 mladih polaznika, za prvi trenerski posao, koji je podrazumevao da znanja prenesu na osnovce. Konstruktivan komunikacijski pristup zasniva se na vršnjačkoj edukaciji i izuzetno utiče na razvoj komunikacijskih sposobnosti i poverenja, kao i prevenciju nepoželjnih oblika ponašanja mladih. Teorijsko i praktično savladavanje osnova medijske i digitalne pismenosti, doprinosi uspostavljanju povezanosti, uzajamnom poštovanju, razvijanju preduzetničkog i takmičarskog duha, konstruktivnom rešavanju problema, uviđanju i uspostavljanju ravnoteže između prava i odgovornosti.
Krajem godine, u decembru, junior – multiplikatori, odnosno mladi treneri, sproveli su eksperimentalnu radionicu transgeneraciskog prenošenja znanja, učenicima šestog razreda Osnovne škole „Isidora Sekulić” iz Beograda.
Prvi dan radionice bio je 04. decembar 2023, a treneri su bili Lenka Golubović, Nikola Matić i Sofija Kljajić sa glavnim mentorom Vukom Branković i koordinatorom radionice Sarom Petković.
Treneri su imali zadatak da se prvenstveno upoznaju sa učenicima, kao i da saznanju njihova interesovanja. Pored toga, fokus je bio na izvoru informisanja i samim platformama koje oni koriste kako bi došli do zanimljivih informacija. U okviru diskusije održane su i kratke lekcije o medijskoj pismenosti, za početak inovativnog procesa obrazovanja.
Primetna je izuzetna raznolikost tema, koje interesuju osnovce, a kao glavni izvor informisanja prepoznat je „TikTok“.
Na osnovu tih podatka, zamišljeno je otvaranje „TikTok“ profila, koji će biti namenjen edukaciji i promociji škole, a sam kontent kreirali bi njeni učenici. Dogovorom je izabrano i ime profila – „Deca Beograda“.
Na samom kraju ovog neobičnog „školskog časa“, učenici su dobili zadatak na snime kratak video, za koji misle da će biti edukativan, poučan, zabavn i koji bi, potencijalno, mogao da se nađe na njihovom budućem profilu.
Dan 2.
Druga dan radionice, koji je trebalo da bude realizovan 11. decembra 2023, morao je da bude odložen zbog tada vanrednog stanja i dojava o podnetutim bombama u javnim ustanovama, uključujući i Osnovnu školu Isidora Sekulić.
Dan 3.
Zbog odlaganja drugog dana radionice, došlo je do promena u sastavu junior – trenera i same agende. Ovog puta, treneri su bili: Nika Kojić, Aleksandra Lađević, Katarina Žilavi i Isidora Zdravković, zajedno sa mentorom i koordinatorom.
Radonica je počela analizom video – sadržaja, koji su đaci uradili kao domaći zadatak. U okviru analize, usledio je osvrt na pravila ponašanja na društvenim mrežama, kako i koliko su deca upoznata sa pravilima i preporukama i da li ih primenjuju.
Nakon analize, bilo je reči o samim medijima. Zaključeno je da deca slabo poznaju starije medijske formate (print i radio), te da su potpuno okrenuti društvenim mrežama, kao dominatnom mediju.
Kao poslednja tema trečeg dana susreta, naši predavači dotali su značajnu temu „lažnih vesti“ (fake news) i dobili izuzetno vredne povratne informacije, koja upućuju na solidno dobro poznavanje ove teme kod osnovaca.
Dan 4.
Četvrtoga dan radionice (25. decembar 2023), treneri su bili: Mia Janković, Maša Krneta i Lana Aleksandrović, zajedno sa mentorom i koordinatorom.
Poslednjeg dana, naši treneri su sa đacima obradili osnovne elemente dobre fotografije i same prakse njene izrade, uz komentarisanje važnosti autentičnosti i autorizacije svake fotografije.
Zatim je kratko bilo reči i o Google anlitici, gde su đaci pokazali dobro znanje i veliku zainteresovanost za tu oblast. Imali su i zadatak da nađu nekoliko profila na „TikTok-u“, ili Instagramu, za koje misle da zbog svog sadržaja imaju zavidne rezultate kroz broj pregleda.
Poslednja tema bila je marketing, gde su deca, na osnovu osnovnih stavki dobrog marketniga, pormovisala neki proizvod, ili sadržaj. I tu su se osnovci odlično snašli i tako, u pozitivnom tonu, uspešno završili radionicu.
Dan 5.
Kao nagradu za učestvovanje i sticanje novih znanja na našem pilot projektu, đaci su bili nagradjenim odlaskom na palačinke u Restoran „Milky“, gde smo sa njima sumirali utiske i pravili beleške za dalja ispitivanja medijske pismenosti kod osnovaca, ali i prenose transgeneracijskog znanja na celokupan proces učenja.