ChatGPT: STANJE SLOBODE MEDIJA U SRBIJI OCENJENO KAO NEPOVOLJNO: NUNS OBJAVIO ALTERNATIVNI IZVEŠTAJ

Danas je Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) objavilo najnoviji Alternativni izveštaj o sprovođenju revidiranog akcionog plana za Poglavlje 23, koji ukazuje na nepoboljšanje stanja slobode medija u zemlji. Prema izveštaju, primena zakona ostaje neefikasna, dok novinari i medijski radnici i dalje rade pod pritiskom.

U dokumentu pod nazivom “Sloboda izražavanja i medijski pluralizam 2023”, ističe se da iako su aktivnosti prema Izveštaju o sprovođenju akcionog plana za Poglavlje 23 navodno uspešno realizovane, u praksi nadležni nisu preduzeli dovoljno koraka da poboljšaju situaciju novinara i medijskog zakonodavstva.

Novinari su i dalje izloženi različitim vrstama pretnji, napada i pritisaka, što otežava obavljanje njihovog posla i ostavlja ih u stanju nebezbednosti. Posebno je zabrinjavajuće što su novinari, koji profesionalno obavljaju svoj posao, često meta pritisaka i targetiranja, posebno od visokih javnih funkcionera.

Uz to, propusti policijskih službenika na protestima i nedostatak odgovornosti za takve propuste dodatno doprinose osećaju nebezbednosti među novinarima i smanjuju poverenje u institucije.

NUNS naglašava da iako su doneti novi medijski zakoni, ključno je njihovo sprovođenje, jer je nedostatak primene zakona bio jedan od glavnih problema još od donošenja tih zakona 2014. godine.

Posebna briga izražena je u vezi sa tendencijom vraćanja države u vlasništvo medija i legalizacijom kršenja zakona od strane kompanija u državnom vlasništvu, poput Telekoma Srbija, čime se utiče na medijsko tržište.

Uz izveštaj, NUNS je dao preporuke za poboljšanje medijskog okruženja i efikasnije sprovođenje Akcionog plana za implementaciju medijske strategije. Preporuke uključuju punu primenu potpisanih sporazuma i obaveznih uputstava nadležnih organa, kao i stvaranje uslova za efikasno sufinansiranje medijskih projekata od javnog interesa.

NUNS ističe potrebu za jačanjem kapaciteta Ministarstva informisanja i telekomunikacija radi efikasnijeg praćenja primene medijskih zakona i stvaranja veće nezavisnosti regulatornih tela.

U zaključku, NUNS naglašava da je neophodno usvojiti novi akcioni plan za sprovođenje Medijske strategije za period od 2024. do 2025. godine, uz dodatne pravne garancije kako bi se osiguralo da državno vlasništvo ne ugrozi medijski pluralizam.

ORIGINAL: BEZ NAPRETKA U SLOBODI MEDIJA (FoNET)

Najnovije