Mešanje mađarske vlade u slobodu i pluralizam medija je deo njenog sistematskog napada na vladavinu prava i ometa rad nezavisnih novinara u pozivanju vlasti na odgovornost i onemogućava javnosti pristup informacijama, saopštila je danas organizacija Hjuman rajts voč (HRW).
Izveštaj HRW od 29 stranica, “Ne mogu da radim kao novinar: Sistematsko podrivanje slobode medija u Mađarskoj”, dokumentuje sve veće prepreke i ograničenja sa kojima se suočavaju nezavisni novinari i mediji pod vladom premijera Viktora Orbana.
“Jasan cilj ukidanja slobode medija je da se spreči javnost da sazna šta vlada radi ili da je pozove na odgovornost“, rekao je direktor za Evropu i centralnu Aziju u HRW Hju Vilijamson.
U izveštaju se navodi kako “Evropska unija treba da prepozna napad na medije kao deo erozije mađarske vlade na vladavinu prava i da preduzme mere za rešavanje”.
Hjuman rajts voč konstatuje da je mađarska vlada koju vode Fides-KDNP od 2010. godine koristila svoju moć da namerno demontira slobodu i pluralizam medija kroz kontrolu nad regulatornim telom za medije, koje je omogućilo provladinim medijima da dominiraju, vršenjem direktne političke kontrole nad javnim servisom, i finansijski nagrađuju provladine kuće.
Nezavisni i istraživački novinari, ističe HRW, suočavaju se sa velikim preprekama u svom radu, uključujući praćenje, pretnje, ograničen ili nikakav pristup donosiocima odluka i javnim informacijama i kampanje klevetanja protiv njih u provladinim medijima.
Ukazano je i da su u svom izveštaju o slobodi štampe u svetu za 2023. Reporteri bez granica rangirali je Mađarsku na 72. mesto od 180 zemalja.
Napadi na slobodnu štampu dešavaju se u pozadini vladinog upornog podrivanja vladavine prava, otmice javnih institucija i utišavanja grupa civilnog društva i kritičnih glasova.
Iako Vlada nije odgovorila na komentare o nalazima, glavni regulator, Uprava za medije, je u decembarskom pismu odgovorila da je to telo nezavisno i da je proces imenovanja utvrđen u domaćem zakonu i da javni servis treba da obezbedi javne medije i informativni programi i zaštititi nezavisnost takvih programa, navodi HRW.
Ta organizacija je otkrila da mađarska vlada koristi svoj bliski medijski monopol kako bi ojačala svoju vlast nad demokratskim institucijama.
To izobličenje medijskog pejzaža ometa rad nezavisnih i istraživačkih novinara i sprečava mađarsku javnost da pristupi pouzdanim i činjeničnim informacijama kako bi donosila političke odluke na osnovu informisanosti.
Nakon što je Fides pobedio na izborima 2010. godine, vlada je počela da preuzima kontrolu nad medijima. Iskoristio je svoju dvotrećinsku većinu u parlamentu da revidira medijski zakon, a Upravu za medije, regulatorno telo za medije i njen Savet za medije napunio je lojalistima Fidesu, konstatuje HRW.
Ističe se da je Vlada Mađarske otpustila više od 1.600 novinara i medijskih radnika na javnom servisu (MTVA), zamenivši ih lojalnima, čime je MTVA efektivno postao emiter koji kontroliše vlada.
Sadašnji i bivši zaposleni u MTVA rekli su za HRW da novinarima urednici govore šta i kako da izveštavaju i koje termine da koriste i da izbegavaju, a ako im se ne sviđa, da mogu da se spakuju i odu
Nezavisni novinari kažu da praktično nemaju pristup javnim podacima državnih institucija ili vladinih zvaničnika i političara Fidesa. Nezavisnim novinarima i medijskim kućama je zabranjeno, ponekad i zabranjeno, da prisustvuju vladinim konferencijama za novinare.
Povećana kontrola vlade nad medijskim tržištem povezana je sa njenim širim napadom na vladavinu prava u Mađarskoj, uključujući podrivanje nezavisnosti pravosuđa i zarobljavanje javnih institucija čemu pribegava država, navodi HRW.
IZVOR: FoNet