MUZIČKI IZDAVAČI TUŽILI TVITER ZBOG KRŠENJA AUTORSKIH PRAVA

Grupa od 17 muzičkih izdavača u SAD tužila je Tviter, tvrdeći da je platforma omogućila kršenje autorskih prava u vezi sa skoro 1.700 pesama.

Nacionalno udruženje muzičkih izdavača (NMPA) traži više od 250 miliona dolara odštete. U tužbi podnetoj Federalnom okružnom sudu u Nešvilu, NMPA je tvrdila da Tviter „dozvoljava i podstiče kršenje prava“ radi zarade.

U njoj se navodi da se situacija nije poboljšala otkako je Ilon Mask kupio kompaniju.

NMPA, koja predstavlja kompanije, uključujući Sony Music Publishing, BMG Rights Management i Universal Music Publishing Group, navodi da Tviter nastavlja da „ubira ogroman profit od dostupnosti nelicencirane muzike bez plaćanja neophodnih taksi za licenciranje“.

Dodaje se da su kršenja dala Tviteru „nepravednu prednost“ u odnosu na konkurente – TikTok, Fejsbuk, Instagram, Jutjub i Snepčet – koji plaćaju muzičke licence, piše BBC.

Tviter „stoji sam kao najveća platforma društvenih medija koja je u potpunosti odbila da licencira milione pesama na svom servisu“, rekao je predsednik NMPA Dejvid Izraelite u saopštenju.

Promena vlasništva Tvitera nije donela poboljšanja

Mask, koji je nedavno povratio titulu najbogatije osobe na svetu, kupio je Tviter prošle godine za 44 milijarde dolara.

NMPA je istakla da ,,promena vlasništva Tvitera u oktobru 2022. nije dovela do poboljšanja u njegovom ponašanju u pogledu autorskih prava. NMPA je takođe navela da Tviter „rutinski ignoriše ponovljene prekršioce i poznata kršenja”.

Ranije ovog meseca, Linda Jakarino, bivša šefica oglašavanja u medijskom gigantu NBCUniversal, postala je novi izvršni problematične kompanije.

Linda nadgleda poslovne operacije na platformi, koja se bori da zaradi novac.

Otkako je kupio Tviter, Ilon Mask je smanjio 75 odsto svoje radne snage, uključujući timove zadužene za praćenje zloupotreba, i promenio način na koji kompanija verifikuje naloge.

Izvor: BIZLife

Najnovije