U Meti, barem za sada, ne razmišljaju o uvođenju pretplate ali bi mogli da predstave nove opcije i mogućnosti koje bi korisnici trebali da plate.
Većina društvenih mreža i komunikacijskih platformi godinama je radila na povećanju broja korisnika, a najčešći izvor zarade bio je od oglašavanja. U poslednje vreme situacija na tržištu polako se menja. Iako su društvene mreže i komunikacijske platforme poput Twittera, Snapchata i Telegrama i dalje besplatne, kompanije su uvele mesečnu pretplatu koja korisnicima daje neke nove mogućnosti i pristup novim opcijama.
Očito pratimo što se događa u industriji, rekao je u razgovoru za The Verge John Hegeman, Metin potpredsednik za monetizaciju i naglasio kako je više kompanija napravilo zanimljive stvari na tom polju te da oni mogu nešto da nauče od njih.
Na šta konkretno misli, nije rekao ali Meta je zato osnovala novo odeljenje nazvano New Monetize Experiences s kojim, kako i samo ime kaže, žele razvijati neke nove opcije i iskustva za svoje korisnike, a ta nova iskustva će i – naplaćivati.
Poznato je kako Meta najviše novaca zarađuje od oglasa koji se prikazuju na Facebooku, Instagramu i WhatsAppu ali kako su zbog globalne krize kompanije pažljivije oko oglašivačkih budžeta, a probleme je izazvao i Apple s promenom načina praćenja korisnika na svojim uređajima, to nije dobro uticalo na prihode Zuckerbergove kompanije.
Oglašavanje će, tvrdi Hegeman, i dalje biti prioritet kompanije te, barem za sada, nemaju namere da omoguće ljudima gašenje oglasa unutar svojih aplikacija. Umesto toga, fokusiraće se na razvoj novih proizvoda, opcija i iskustava koje će ljudi hteti da plate. O kakvim se to novitetima i iskustvima radi, nije rekao.
Kratkoročno, plaćene opcije na Facebooku ne bi trebale predstavljati značajni deo poslovanja ali dugoročno, kroz rok od kojih pet godina, stvari bi se mogle promeniti i mogle bi postati značajan izvor zarade za kompaniju.
IZVOR: Zimo.hr