Snap inc. će pokrenuti plan pretplate koji otkjlučava ekskluzivne funkcije u aplikaciji Snapchat uz mesečnu naknadu, i tako je postao najnoviji društveni medij koji traži prihod mimo oglašavanja.
Plan, nazvan Snapchat+, koštaće 3,99 dolara mesečno i korisnicima će omogućiti pristup onome što kompanija naziva ekskluzivnim, eksperimentalne funkcije i funkcije pre objavljivanja, kao što je indikator koji pokazuje koliko je prijatelja zainteresovano za objavljene priče.
Snep je rekao da će se funkcija vremenom razvijati i da će neke na kraju postati dostupne široj korisničkoj bazi.
– Radujemo se prilici da istražimo apetit korisinika za Snapchat+, i da istražimo nove mogućnosti monetizacije, saopštila je kompanija.
Lansiranje dolazi nakon što su Twitter i Meta pokrenuli slične planove pretplate u poslednjih nekoliko godina kako bi zaradili novac od svojih najstrastvenijih korisnika nudeći dodatne funkcije.
Snapchat upravlja efemernom platformom za razmenu poruka sa više od 300 miliona aktivnih korisnika dnevno, koji mogu da razmenjuju fotografije i video zapise.
Kao i druge kompanije za društvene medije, i Snep se bori sa brojnim pitanjima kao što su promene politike privatnosti kompanije Apple što čini prodaju ciljanog oglašavanja još kompikovanijom, i rat u Ukrajini koji je doveo da neki oglašivači privremeno pauziraju svoje kampanje.
Iako još uvek u ranim fazama, grananje u nove tokove prihoda moglo bi da smanji oslanjanje kompanije na oglašavanje.
Ovaj potez takođe dolazi nakon što je Snep prošlog mesea izdao upozorenje da će njegovi prihodi i profit u drugom kvartalu biti manji zbog makroekonomskih prepreka. Kompanija je takođe rekla da će usporiti zapošljavanje i trošenje.
Snep je tada rekao da će rast prihoda u drugom kvartalu biti manji od projekcije do 25, objavljene u aprilu.
Akcije su pale za više od 40 odsto nakon upozorenja u maju. Nedavno su trgovali oko 13,75 dolara, što je pad za više od 70 odsto u godini do danas.
Snapchat će biti dostupan pri lansiranju u SAD, Kanadi, Velikoj Britaniji, Francuskoj, Nemčakoj, Australiji, Novom Zelandu, Saudijskoj Arabiji i Ujedinjenih Arapskih Emirata i vremenom će se proširiti na više zemalja.
Izvor: Blic