Neki influenseri putem Instagrama, TikToka i drugih mreža dele savete o investicijama u deonice, kriptovalute i druge finansijske proizvode, a većina njih nema potrebne licence.
Na društvenim mrežama, YouTube-u, blogovima i drugim platformama influenseri objavljuju raznolik sadržaj – od nekih uopštenih saveta do uputstava o roditeljstvu, obavljaju (sponzorisane) objave s putovanja, govore/pišu o sportu, kozmetici, finansijama itd. Takve njihove objave prati jako veliki broj ljudi koji će možda kupiti proizvod koji influenseri reklamiraju, otići će na putovanje inspirisani objavama poznatih osoba s Instagrama, a neki će poslušati i finansijske savete.
Iako je jasno da treba podsticati finansijsku pismenosti, i mladih i starijih, pitanje je koliko influenseri koji objavljuju finansijske savete imaju znanja i iskustva da govore o tim osetljivim temama. Da je njihov uticaj na finansijske odluke koje donose njihovi pratioci veliki, pokazuju podaci iz Australije prema kojima 33 posto mladih između 18 i 21 godine prati finansijske influensere, a čak 64 posto mladih u toj zemlji je promenilo svoje finansijsko ponašanje upravo zbog influensera.
Australijska komisija za hartije od vrednosti i ulaganja (ASIC) želi da toj praksi stane na put te su podsetili kako osobama koje prekrše zakone o finansijskom savetovanju preti do pet godina zatvora. Prema tom zakonu, za davanje finansijskih saveta potrebno je imati posebnu licencu, a nije teško zaključiti kako mnogi influenseri takve licence nemaju.
U posebnoj objavi, iz ASIC-a su dali brojne primere u kojima su želeli da pokažu razliku između finansijskih saveta za koje je potrebna licenca i običnih saveta za uštedu kakvi će se i dalje moći objavljivati. Pa tako ako influenseri savetuju kupovinu određenih deonica za koje kažu da bi dugoročno mogle doneti dobre prinose, to se smatra finansijskim savetom. S druge strane, za objave o nekakvim uštedama u kojima se savetuje da se, umesto ručka u restoranu tokom pauze na poslu, ručak skuva kući i ponese na radno mesto, naravno, nije potrebna licenca.
Takođe, upozorili su i kako se s lažnim i zavaravajućim objavama o finansijskim proizvodima krši zakon i prete kazne.
Prošlog meseca je i finansijsko regulatorno telo u Velikoj Britaniji (Financial Conduct Authority – FCA) upozorilo na sličan problem i oprez oko korišćenja influensera za reklamiranje finansijskih proizvoda, a posebno su zabrinuti oko saveta osoba s društvenih mreža oko investiranje u kriptovalute. Zbog toga se Velikoj Britaniji priprema novi zakona prema kojem bi pravila koja važe za promovisanje finansijskih proizvoda poput deonica, važe i za tržište kriptovaluta.
IZVOR: BBC, Zimo