Trenutno je u svetu u upotrebi čak 3663 emoji-ja, a svake godine se dodaje još nekoliko desetina kako bi što vernije opisali situaciju, raspoloženje ili reakciju na ono što smo pročitali ili napisali.
Moderna komunikacija gotovo je nezamisliva bez emoji-ja, GIF-ova, različitih sličica i videa. S obzirom na to da se većina komunikacije odvija pisanim putem, jasno je da ljudi s obe strane, imaju potrebu da dodatno „objasne“ svoje reči i reakcije na pročitano vizuelnim pomagalima.
Koji emoji najčešće koriste u svojoj komunikaciji zavisi najviše od toga s kim se dopisuju. Ali podaci koje je objavio Unicode Consortium, organizacija odgovorna za stvaranje univerzalnih znakova na internetu, pokazuju da se jedan emoji koristi više i češće nego ostali.
Tako je Unicode objavio da čak 92 posto korisnika interneta koristi emoji-je u svojoj komunikaciji, a čak 5 posto svih poslanih emoji-ja otpada na „plačem od smeha“ .
Zanimljivo, među 10 najčešće korišćenih emoji-ja, uz „plačem od smeha“ je i „srce“, a potom slede „valjam se po podu od smeha“, „palac gore“, „plačem“, „sklopljene ruke“, „šaljem poljubac“, „smajli sa srcima“, „zaljubljeni smajli“, „smajli sa zatvorenim očima“.
Očekivano, najpopularnija potkategorija emoji-ja su „smajliji“ i „ruke“, dok su najmanje popularne „zastave“.
U poređenju sa 2019. godinom, popularnost pojedinih emoji-ja gotovo da se i nije promenila. Ono što se promenilo su emoji-ji koji predstavljaju zdravstveno stanje pa su tako među popularnijima emoji „imam temperaturu“ te „emoji s medicinskom maskom“. S obzirom na situaciju u kojoj se svet nalazi poslednje dve godine, to je bilo za očekivati.
IZVOR: Zimo