Regulatorno telo za elektronske medije (REM) objavilo je danas prvi Izveštaj o nadzoru pružalaca medijskih usluga tokom izborne kampanje u kojem se navodi da je najveći broj priloga na prvom programu Radio-televizije Srbije o izbornim učesnicima i izborima bio u neutralnom tonalitetu. Izveštaja je urađen za period od 15. do 20. februara.
Kako se navodi u analizi, na Prvom programu RTS zabeleženo je pojavljivanje četiri stranke čije liste nisu proglašene do 20. februara i devet proglašenih lista, a i jednima i drugima je posvećeno oko sat i 10 minuta, koliko je posvećeno i aktivnostima državnih funkcionera. Tema najvećeg broja priloga odnosila se uopšte na izbore, a najveći broj priloga zabeležen je u neutralnom tonalitetu. Na Drugom programu RTS nije zabeležen nijedan izborni sadržaj i evidentirano je minut i 35 sekundi vremena posvećenog vladinim funkcionerima i taj uzorak u ovom trenutku nije relevantan za analizu, naveo je REM.Na Prvom programu Radio-televizije Vojvodine zabeleženo je pojavljivanje 11 stranaka kojima do 20. februara nisu proglašene liste i osam izbornih lista, a njima je ukupno posvećeno sat i 28 minuta, dok je istovremeno funkcionetima posvećeno sat i 24 minuta.
Najzastupljenija tema bila je “izbori uopšte, kampanja, procedura”, a najveći broj zabeleženih priloga, blizu dve trećine, bio je neutralnog tonaliteta. Na Drugom programu RTV zabeleženo je pojavljivanje pet stranaka i političkih pokreta čije liste nisu proglašene do 20. februara i osam proglašenih izbornih lista, kojima su posvećeni sat i 32 minuta, dok je aktivnostima državnih funkcionera posvećeno sat i 46 minuta.”Važno je napomenuti da RTV 2 po pravilu objavljuje izborne sadržaje u centralnim informativnim emisijama na jezicima manjinskih nacionalnih zajednica i u jednoj nedeljnoj informativnoj emisiji na mađarskom jeziku. Gotovo dve trećine objavljenih priloga su neutralnog tonaliteta”, naveo je REM.Kako se navodi, televizija Pink je izbornoj kampanji posvetila sedam sati i devet minuta, pojavilo se sedam stranaka i pokreta čije liste nisu proglašene i osam izbornih lista, kojima je posvećeno ukupno dva sata i šest minuta, dok je aktivnostima državnih funkcionera posvećen jedan minut više. “Distribucija tonaliteta objavljenih priloga ujednačena je sa 32 odsto neutralnog i negativnog i nešto manje od 36 odsto pozitivnog tonaliteta”, navodi se u saopštenju.
Na televiziji Hepi zabeleženo je pojavljivanje četiri stranke i devet izbornih lista, a ukupno trajanje svih priloga posvećenih izbornoj kampanji iznosi devet sati, dok je strankama i proglašenim listama posvećeno tri sata i 31 minut, a državnim funkcionerima sat i 11 minuta. Polovina svih priloga je negativnog tonaliteta, pozitivnih i neutralnih je približno isto – po 25 odsto.Televizija B92 izbornoj kampanji posvetio je devet sati i 31 minut, pojavile su se tri stranke i osam izbornih lista, kojima je posvećeno četiri sata i 55 minuta, dok je državnim funkcionerima posvećeno dva sata i 57 minuta. Zabeležen je izbalansiran, odnosno približno isti broj priloga u svim tonalitetima: 35,45 odsto negativnog, 34,23 odsto pozitivnog i 30,32 odsto neutralnog, naveo je REM.
Televizija Prva izbornoj kampanji posvetila je dva sata i 22 minuta, evidentirano je prisustvo pet stranaka i osam izbornih lista kojima je posvećeno ukupno sat i 49 minuta, dok su državnim funkcionerima posvećena 54 minuta. Više od polovine objavljenih priloga posvećenih izbornoj kampanji je neutralnog tonaliteta, odnosno 52,63 odsto, pozitivan tonalitet zabeležen je kod 33,53 odsto, a negativan kod 13,85 odsto priloga, ocenio je REM. Kako se navodi na televiziji N1 izbornoj kampanji posvećen je 20 sati i 31 minut, pojavljivalo se 14 stranaka i političkih pokreta, kojima nisu proglašene izborne liste do 20. februara, koje su zastupljene sa četiri sata i 23 minuta, što je gotovo identično vreme koje je posvećeno proglašenim izbornim listama kojih je bilo devet. Oko 60 odsto ukupnog posmatranog programskog vremena pripada analitičarima i ostalim učesnicima, aktivnostima državnih funkcionera posvećeno je 45 minuta. U 61,95 odsto priloga dominira negativan tonalitet koji u najvećoj meri pripada temama “negativno o Aleksandru Vučiću” i kritici vlasti.Televizija Nova S izbornoj kampanji posvetila je oko 14 sati, zabeleženo je 13 stranaka i pokreta i devet izbornih lista proglašenih do 20. februara, a sedam sati i 15 minuta posvećeno je analitičarima i drugim učesnicima izborne kampanje, dok su proglašenim listamo posvećena četiri sata i 52 minuta, dok je državnim funkcionerima posvećeno 26 minuta.
Najzastupljenija tema je “kritika vlasti”, a u 55,96 odsto priloga dominira negativan tonalitet, naveo je REM. Kablovska televizija Al Džazira (Al Jazeera) posvetila je izbornoj kampanji nešto više od dva sata svog programa, sat i 47 minuta analitičarima i drugim učesnicima kampanje, osam minuta i šest sekundi za četiri političke stranke i pokreta i šest minuta i 25 sekundi trima proglašenim listama, dok je državnim funkcionerima posvećeno oko dva i po sata programa. Približno dve trećine priloga je negativnog tonaliteta, a najzastupljenija tema je “ekologija”, naveo je REM.
Kako se navodi, Insajder TV je izbornoj kampanji posvetila pet sati i 36 minuta, a učešću jedne proglašene liste posvećena su tri minuta i 54 sekunde, dok su aktivnostima državnih funkcionera posvećeni sat i 24 minuta. Više od polovine zabeleženih priloga je neutralnog tonaliteta (54,03 odsto), negativivnog 45,04 odsto, i 0,94 odsto priloga pozitivnog tonaliteta, naveo je REM.
IZVOR: FoNet