N1: PROTEST ISPRED RADIO BEOGRADA U ORGANIZACIJI NEFORMALNE GRUPE ZAPOSLENIH: MEĐU OKUPLJENIMA STUDENTI I GLUMCI ATELJEA 212

U organizaciji neformalne grupe “Radnici naše Radio-televizije Srbije” protestom ispred Radio Beograda obeležava se Svetski dan radija. U Svetogorskoj ulici je u 11.52 ispred zgrade Radio Beograda odata pošta stradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu.

Okupljenima su se pridružili i studenti u blokadi, ali i glumci Ateljea 212.

Kako javlja reporterka, nakon 15-minutne tišine, studentkinje sa Fakulteta političkih nauka pročitale su svoje govore, a okupljenima se obratio i Miša Stojiljković u ime neformalne grupe zaposlenih.

„Mi obeležavamo ovaj dan ne gubeći iz vida situacija u kojoj se Srbija nalazi. A ko smo to mi? Mi smo jedan deo zaposlenih u RTS-u i želimo da pomognemo svojoj kući da ispravi greške koje je pravila, da vrati dostojanstvo svog imena i da postane ono što joj zakon nalaže – javni medijski servis svih građana Srbije. U ne malo trenutaka svog postojanja, RTS je svom načinu izveštavnja doprinosila normalizaciji i legitmizaciji mnogo toga što ne možemo nazvati pravim vrednostima, a to nešto što je daleko od pravih vrednosti dovodi do urušavanja osnovnih postulata pravne države“, pročitao je Miša Stojiljković.

„Nas oko 2.500 zaposlenih, postali smo taoci jednog dela informativnog programa koji ne prenosi sve informacije od javnog značaja za građane Srbije“, istakao je Stojiljković. Dodao je da mnogi od njih „časno obavljaju poslove – a ipak, svi dobijaju epitet nečasnih“.

„Zbog godina cenzure i autocenzure, danas se suočavamo sa bojkotom mnogih poštenih ljudi koji su uvek bili dragi gosti na programima RTS-a. Zbog toga smo pokrenuli zajedničku akciju sa sindikatima na poziv kolega iz sektora tehnike i produkcije koji su prvi digli glas. Pet od šest sindikalnih organizacija u RTS-u oglasilo se zajedničkim pismom tražeći promene u uređivačkoj politici informativnog programa. Dobili smo odgovor da nismo nadležni da to tražimo. Ipak danas smo tu i tražimo isto – promenu uređivačke politike i izveštavanje sa pravilima profesije“, rekao je.

Stojiljković je naglasio da se ograđuju od ideje da se „ignoriše relanost“ i da se „učestvuje u proizvodnji neke drugačije slike stvarnosti“.

Studentkinje sa Fakulteta političkih nauka naglasile su da ovaj protest „nije samo borba za transparentnost rada javnog servisa već i borba za budućnost novinarstva“.

„Danas smo ovde jer ne pristajemo da odlazak iz zemlje bude jedini način da se bavimo istinskim novinarstvom. Ne pristajemo da odustaemo od profesije pre nego što smo u nju i zakoračile“, navele su.

IZVOR: https://n1info.rs/vesti/protest-ispred-radio-beograda-u-organizaciji-neformalne-grupe-zaposlenih-medju-okupljenima-studenti-i-glumci-ateljea-212/

Najnovije