Pravilo izborne tišine koja počinje 48 sati pre dana za glasanje i traje do zatvaranja biračkih mesta prvi put će za izbore 3. aprila morati da poštuju internet-stranice i portali. Oni u ovom periodu, kao i ostali mediji – dnevne i periodične novine, novinske agencije, radio i televizijske stanice neće smeti da objavljuju sadržaje o kandidatima.
U izbornom setu zakona koji je nedavno usvojen u Narodnoj skupštini precizirano je da se pravilo tišine odnosi i na internet-stranice i portale koji su registrovani u Registru medija. Izvan dometa propisa ostale su društvene mreže, tako da će se ovde kampanja voditi do poslednjeg trenutka.
A, da li će se poštovati pravila fer izveštavanja kontrolisaće Regulatorno telo za elektronske medije, koje je od juče počelo merenje minutaže svih učesnika izborne trke na televizijama i radiju, odnosno koliko se ko pojavljivao u redovnom informativnom programu, specijalizovanim izbornim emisijama, ostalim programskim sadržajima i spotovima. Izveštaji će biti objavljivani na svakih sedam dana, a zatim i ukupni za celu kampanju.
Zakon o elektronskim medijima predviđa da javni servisi neće moći da izveštavaju o aktivnostima javnih funkcionera, na primer, na otvaranju radova na izgradnji fabrika ili puteva, deset dana pred glasanje, ukoliko su oni kandidati na izborima za poslanike, odbornike ili predsednika.
Inače, dok javni servisi – RTS i RTV, imaju zakonsku obavezu da se strogo pridržavaju pravila izveštavanja, REM je privatnim emiterima namenio preporuku o načinu ponašanja tokom kampanje.
– Komercijalni pružaoci usluga treba da vode računa o zastupljenosti lista i kandidata i obezbede njihovu zastupljnost u programu bez diskriminacije, poštuju pravilo balansa između vlasti i opozicije, izborni program jasno odvoje od ostalog, obezbede uranoteženost političkih subjekata, poštuju pravila novinarske etike.
Obavezna objava cenovnika
Mediji su u obavezi da objave tarife za političko oglašavanje. Televizije će tako cenovnik morati da objavljuju najmanje pet dana uzastopno u programu u periodu od 18 do 22 časa. Cena objavljivanja stranačke propagande mora biti ista za sve.
IZVOR: Večernje Novosti
Kolege o Dušanu Mašiću: Nenadoknadiv, dobronameran, sjajan novinar…
Preminuo je iskusni novinar sa dugogodišnjom karijerom na BBC-ju u Londonu i Beogradu, Dušan Mašić. Kolege će ga pamtiti kao časnog novinara koji je uvek bio spreman da pomogne. Novinarstvom je počeo da se bavi 1989. godine.
Od novinara-saradnika, preko skupštinskog izveštača i ratnog reportera, postao je urednik informativnog programa Radija B92.
Talentovan, častan, vrlo duhovit, spreman da pomogne gde god je to moguće – tako Veran Matić iz radne grupe za bezbednost novinara opisuje svog dugogodišnjeg kolegu.
„Bio je vrlo strastven, vrlo posvećen novinarstvu i to je nešto što je uticalo, između ostalog, na njegovo zdravlje… jer smo živeli i radili ovih 30 godina u vrlo stresnim, vrlo teškim, zanimljivim vremenima ali vrlo teškim i vremenima koja jako dugo traju i nemilosrdna su prema ljudima koji se potpuno daju samoj profesiji“, rekao je Matić.
Neprekidno se nižu komentari na društvenoj mreži tviter – gde je Mašić bio svakodnevno aktivan.
Odlazi generacija novinara koja je praktikovala osnovne postulate novinarstva postavljenih u 19. veku – kaže Matić.
„Odlazi generacija koja nema, nažalost, puno naslednika. Gubi se supstanca novinarska, kadrovska, ljudska supstanca“, rekao je Matić.
Mašić je bio prvi direktor Asocijacije nezavisnih elektronskih medija. Izveštavao je i za Glas Amerike, honorarno pisao i za NIN. Kao medijski ekspert je bio u brojnim misijama u regionu i svetu.
IZVOR: N1