ŽIVOT I OGRANIČENJA MALOLETNIKA INFLUENSERA

U Francuskoj je donet novi zakon čiji je cilj zaštita dece i maloletnika koji novac zarađuju kao influenseri na društvenim mrežama. Naime, deo roditelja preko dece pokušava da stvori internet zvezde još dok su u pelenama, pa su tokom odrastanja, u dobu od dve ili tri godine, češće pred kamerama telefona i fotoaparata nego u parkovima.

Takve ambicije roditelja vremenom se ispune, te njihovi mališani privuku pažnju javnosti i veliki broj klikova, sa čim dolaze i sponzori, te počinju zarađivati novac od oglašavanja. Primera radi, pošle godine najplaćenija osoba na Jutjubu bio je tada osmogodišnjak Rajan Kaji, koji je okrenuo 26 miliona dolara, a postoje primeri i druge dece i maloletnika koji su zahvaljujući internet slavi zaradili millione, prenosi portal Zimo.

Uvek kada je u pitanju zarada maloletnika postavljaju se brojna pitanja o etičnosti i njihovom potencijalnom iskorišćavanju. Dok psiholozi i stručnjaci kritikuju vreme koje oni provode pred ekranima i slavu koju su stekli i na koju su navikli – a koja brzo može nestati, njihovi roditelji uvek govore kako to za njihovu decu nije posao, već da u tome uživaju i niko ih ne tera na to.

Zakon koji je donešen u Francuskoj ne odnosi se na svu decu mlađu od 16 godina, već na one koji provode puno vremena radeći na mrežama i koji svojim internet aktivnostima ostvaruju zaradu. Cilj zakona je regulisanje vremena koje će raditi (na sličan način na koji se želi regulisati vreme dece glumaca i modela) te zaštita njihove zarade, koja se neće moći dirati dok ne napune 16 godina, već će ih čekati na njihovim bankovnim računima.

Takođe, zakonom se utvrđuje i tzv. pravo na zaborav za maloletnike, odnosno platforme će morati izbrisati sadržaj koji su objavili maloljetnici ako to oni zatraže od njih. Bruno Studer, član parlamenta koji je predložio zakon, rekao je kako internet ne sme biti mesto na kojem nema zakona, već se prava deca moraju zaštititi i sačuvati, i u stvarnom životu i na mreži, prenosi Zimo.

IZVOR: Blic

Najnovije