SETIMO SE LOKALNIH MEDIJA

Napadi na novinare lokalnih medija manje su vidljivi nego na njihove kolege koji rade u mediju nacionalnog nivoa, ocenili su danas učesnici konferencije “Sećate li se lokalnih medija?”, upozorivši da najviše zabrinjava plan da se profesionalni lokalni mediji guše.

Na skupu u Evropskoj kući u Beogradu, u organizaciji Lokal presa, rečeno je da sloboda izražavanja ide unazad na globalnom nivou i da je broj zemalja koje se autokratizuju nadmašio broj onih koje se demokratizuju, u čemu je najviše na udaru sloboda medija.

Ocena slobode medija u Srbiji je 3,3 od maksimalne 10, pokazalo je istraživanje koje je sproveo Lokal pres na uzorku polovine svojih članica – 26 medija, čiji glavni urednici su odgovarali na upitnik.

Ono je pokazalo da se plan za gušenje medija na lokalu odvija kroz uskraćivanje projektnog finansiranja i uskraćivanje informacija od javnog značaja.

Istraživačica Evropskog univerzitetskog instituta Tijana Blagojev rekla je da, prema istraživanju, 48 odsto ispitanika smatra da pritiske na lokalne medije vrše organi izvršne vlasti, a 30 odsto vladajuće stranke.

Na to se, prema njenim rečima, dodaju administrativni pritisci kroz  javne nabavke ili individualni, putem optužbi da pripadaju političkim ili drugim grupama.

Blagojev je navela da je neophodno da se obezbedi pravna pomoć novinarima, da se radi na međusobnoj solidarnosti, kao i da novinari na lokalu informišu o napadima na kolege.

Generalna sekretarka Lokal presa Snežana Milošević izjavila je da nikad nije objavljen podatak koliki procenat od oglašavanja odlazi lokalnim medijima, a da se pretpostavlja da je to između tri i pet odsto.

Ona je ukazala da se od privatizacije medija 2006. i 2007. godine broj zaposlenih smanjio za od 40 do 70 odsto, navodeći da svi lokalni mediji očekuju mnogo od projektnog finansiranja, ali da to nije dovoljno za njihov opstanak, kao i da je oglašavanje na lokalu neizvesno.

Ambasador Holandije u Srbiji Martijn Elgersma je rekao da su lokalni mediji osnovni stub demokratskog društva i napomenuo da je nedavno Evropska komisija u svom izveštaju istakla potrebu da vlast Srbije uloži napore da oslobodi prostor za nesmetan rad novinara i da se uzdrži od pritiska na novinare.

On je rekao da su lokalni mediji ključni u održanju demokratije na lokalu.

Vlada mora sama da to pitanje stavi na svoj dnevni red, da u Srbiji imamo otporne medije, koji rade u javnom interesu, poručio je Elgersma.

Urednica portala Podrinske Isidora Kovačević ispričala je da to što je njihov slučaj iz Šapca posle tri godine dobio epilog na sudu i da je na dve godine zatvora osuđen čovek koji je pretio njoj i redakciji,  “mala pobeda za sve u lokalnim medijima” koja daje nadu, ali da pravda nije stigla do nalogodavca, već je u zatvoru jedno lice koje je, kako je ocenila, verovatno preuzelo svu odgovornost.

Novinarka JUGpresa iz Leskovca Ljiljana Stojanović, članica Stalne Radne grupe za bezbednost novinara ukazala je da najviši državni fukcioneri, na čelu sa predsednikom države i predsednicom parlamenta otvoreno targetiraju novinare “koji nisu njihovi”.

Stojanović je napomenula da je čak i spremnost u tužilaštvu za procesuiranje napada na novinare limitirana političkom voljom vladajuće stranke, a da je na lokalu to još i teže.

Ako kažemo da se plašimo, to će da ohrabri pretnje i one koji prete, ali ako ne kažemo, institucije neće reagovati, kazala je Stojanović.

IZVOR: FoNet

Najnovije